Gmina Piaseczno będzie rozwijać budownictwo mieszkaniowe

1944
Mieszkania komunalne w pigułce. Na zdjęciu blok komunalny przy ul. Świętojańskiej
foto Anna Grzejszczyk

Gmina Piaseczno przygotowuje się do budowy kolejnych budynków mieszkalnych. Pozwoli to zwiększyć dostępność lokali dla osób uprawnionych do najmu lokali z gminnego zasobu mieszkaniowego. Planowane jest również utworzenie Spółki SIM.

W ostatnich latach Gmina Piaseczno wybudowała i oddała do użytku kilka nowych budynków komunalnych. Powstały one przy ul. Jerozolimskiej w Piasecznie oraz w Bąkówce. Część starszych budynków przeszła została wyremontowana, wymieniliśmy również źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Niestety wciąż nie posiadamy w swoim zasobie mieszkaniowym wystarczającej liczby lokali, by zaspokoić potrzeby mieszkańców. W tej chwili w mieszkaniowym zasobie gminy są 633 lokale mieszkalne. Część z nich zlokalizowana jest w budynkach w tzw. awaryjnym stanie technicznym, więc ich lokatorzy powinni zostać przekwaterowani do budynków spełniających normy. W latach 2019-2023 udało się przekwaterować najemców z 77 takich lokali.

– Dodatkowo na przydział mieszkania czeka 170 kolejnych rodzin – zaznacza wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – W związku z tak licznymi potrzebami naszych mieszkańców samorząd przygotował projekt budowy trzech kolejnych budynków mieszkalnych. Od kilku miesięcy trwają też przygotowania do utworzenia Spółki SIM KZN Mazowsze Sp. z o.o.

– Większość naszych mieszkańców oczywiście korzysta z własnych lokali, często kupionych na kredyt. Szukamy też rozwiązań, które pozwolą uzyskać lokal, z prawem do nabycia go na własność w przyszłości, tym spośród naszych mieszkańców, którym dochody nie pozwalają na zakup mieszkania czy wzięcie kredytu na ten cel. Taką możliwość daje Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – wyjaśnia burmistrz Daniel Putkiewicz.

Podpisanie umowy w tej sprawie utworzenia Spółki SIM, do której należeć będzie Gmina Piaseczno, planowane jest jeszcze w pierwszym kwartale 2024 r. Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) dają szansę na wynajem lokalu mieszkalnego osobom, które nie są w stanie sfinansować zakupu mieszkania na rynku komercyjnym czy uzyskać na taki zakup kredytu.

Piaseczno społeczne logo