Gmina Piaseczno stawia na czyste powietrze i nowoczesne rozwiązania

1071
czarny samochód ekodoradcy
foto Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej UMiG Piaseczno

Gmina Piaseczno realizuje cele na rzecz poprawy jakości powietrza oraz ochrony klimatu, w ramach projektu pn. „Mazowsze bez smogu”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla Działania 2.1: „Efektywność energetyczna” programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021-2027.

Elektryczny samochód dla Ekodoradcy

W ramach projektu Gmina Piaseczno zakupiła samochód elektryczny, który będzie wykorzystywany przez Ekodoradcę w codziennej pracy terenowej. Pojazd umożliwi dotarcie do mieszkańców, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą zgłaszać się do urzędu w sprawach związanych z wymianą źródła ciepła czy termomodernizacją budynku.

Elektryczny samochód to nie tylko realna pomoc dla Ekodoradcy w wykonywaniu pracy, ale także przykład dobrych praktyk w zakresie niskoemisyjnego transportu.

Nowoczesne narzędzia w służbie środowisku

Aby zwiększyć skuteczność działań Ekodoradcy, Gmina Piaseczno zakupiła również kamerę termowizyjną – zaawansowane urządzenie, które pozwala „zobaczyć” różnice temperatur niewidoczne gołym okiem. Dzięki niej możliwe jest wykrywanie m.in.:

  • nieszczelności w budynkach,
  • mostków termicznych,
  • zawilgocenia i strat ciepła.

Urządzenie to będzie wykorzystywane w działaniach doradczych, pomagając mieszkańcom zidentyfikować problemy wpływające na wysokie koszty ogrzewania oraz nadmierne zużycie energii.

Dodatkowo zakupiono narzędzia do poboru próbek popiołów paleniskowych, które umożliwią analizę próbek z domowych palenisk. Pozwoli to na weryfikację, czy w kotłach na paliwa stałe nie są spalane odpady co ma kluczowe znaczenie dla ograniczania emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Nowoczesne narzędzia w służbie środowisku
foto Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej UMiG Piaseczno

Realny wpływ na jakość powietrza

Działania realizowane przez Ekodoradcę mają istotne znaczenie dla realizacji zadań wynikających z Programu Ochrony Powietrza dla strefy w województwie mazowieckim. Program ten zakłada ograniczenie emisji oraz obniżenie stężeń:

  • pyłu PM10,
  • pyłu PM2,5,
  • benzo(a)pirenu,
  • dwutlenku azotu.

Kontakt do Ekodoradcy:

Damian Piwowarski
Telefon: 518 426 709
E-mail: damian.piwowarski@piaseczno.eu

Więcej informacji o projekcie „Mazowsze bez smogu” można znaleźć na stronie internetowej: powietrze.mazovia.pl/mazowsze-bez-smogu.

logotypy

Data publikacji: 27.04.2026 r.