Gminne pszczółki

603
Gminne pszczółki w Piasecznie
foto: Łukasz Wyleziński

Gmina Piaseczno jako “Samorząd Przyjazny Pszczołom” podjęła współpracę z Fundacją Bliżej Pszczół ze Złotokłosu w zakresie udostępnienia terenu publicznego pod pasiekę oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych dla najmłodszych.

Na jednej z gminnych działek zlokalizowane zostały ule z rodzinami pszczelimi. Opiekuje się nimi Fundacja Bliżej Pszczół ze Złotokłosu, która w ramach uzyskanego od gminy grantu przeprowadzi 55 warsztatów dla uczniów i przedszkolaków na temat pszczół i dziko żyjących owadów zapylających.

Celem zadania jest przede wszystkim edukacja w zakresie pszczołowatych, a także zainteresowanie dzieci i młodzieży zagadnieniami z zakresu ochrony przyrody, bioróżnorodności oraz funkcjonowania owadów zapylających w przyrodzie. Pszczoły należą do niezwykle pożytecznych gatunków, są też gatunkiem zagrożonym. Ich ochrona, dbałość o dobrostan i zwiększenie populacji to zadanie na wiele pokoleń naprzód. Fundacja będzie także uczyć także dzieci jak sadzić rośliny w przydomowym ogródku, dzięki czemu wzrośnie baza pożytkowa dla owadów.

– Miałam przyjemność uczestniczyć w jednych zajęciach i zauważyłam bardzo duże zainteresowanie dzieci tą tematyką, myślę że będzie to procentować w przyszłości – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, I Zastępca Burmistrza. – To bardzo ważne abyśmy traktowali pszczoły z szacunkiem i otaczali je opieką, gdyż to dzięki nim kwitną rośliny, tak bardzo potrzebne nam do życia – dodaje Pani wiceburmistrz.

Warsztaty prowadzone są od września do listopada, potem pszczoły wrócą do rodzimej pasieki, aby bezpiecznie przezimować i mamy nadzieję, że wrócą do nas na wiosnę. Przewiduje się, że w zajęciach edukacyjnych weźmie udział ponad 1300 dzieci.

Gmina Piaseczno w 2018 roku przystąpiła do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Na skwerze przy Młynarskiej została posadowiona tablica edukacyjna o owadach zapylających. Przy nasadzeniach dobiera się rośliny i drzewa miododajne. Prowadzone są akcje edukacyjne m.in. w szkołach, organizowane pikniki o tematyce związanej z miodem i pszczołami. W tym roku, urządzone zostały dwie łąki kwietne, m.in. przy ulicy Nadarzyńskiej.