III edycja akcji „Adoptujemy świąteczne drzewka i zwracamy je naturze”. Grafika z symbolicznym rysunkiem choinki.
autorka plakatu: Ela Kielczykowska

Piaseczyńska inicjatywa „Alarm dla klimatu” już po raz trzeci organizuje akcję „Adoptujemy świąteczne drzewka i zwracamy je naturze”. Polega ona na zebraniu drzewek świątecznych (choinek), które następnie zostaną posadzone w innych miejscach, m.in. w Domach Dziecka w Pęcherach. Akcja będzie trwać do 15.01.2022 r.

Zgłoszenia udziału w akcji można dokonać mailowo na adres: alarmdlaklimatu.piaseczno@gmail.com lub przez wiadomość wysłaną na profilu Facebook : Alarm dla Klimatu. Zachęcamy Państwa do udziału w poniższej akcji.

Aby zwiększyć szanse powodzenia akcji, warto zadbać o wybór odpowiedniej choinki oraz jej przechowywanie.

ADOPTUJEMY ŚWIĄTECZNE DRZEWKA I ZWRACAMY JE NATURZE – III edycja

Krok 1. Zakup właściwej choinki.

Warunek absolutnie priorytetowy to wybór zaufanego miejsca zakupu choinki, mogą to być renomowane szkółki czy zaufane punkty sprzedaży choinek, gdzie można kupić choinkę uprawianą w doniczce od jej narodzin lub choinkę dobrze ukorzenioną w tejże doniczce. Drzewko musi mieć korzenie. Jak rozpoznać czy choinka nie jest oszukana? W donicy powinna być solidnie ubita czarna ziemia, a nie piach, czy niedbale wrzucona ziemia. Po drugie to korzenie muszą się gdzieś zmieścić, więc wielkość doniczki nie powinna być mniejsza niż połowa średnicy korony drzewka w jego najszerszym punkcie.

Krok 2. Drzewko należy trzymać w domu krótko, maksymalnie 2 tygodnie, z dala od wszelkich źródeł ciepła i regularnie podlewać tak, by ziemia była wilgotna. Nie należy obcinać czubka.

Krok 3. Drzewko zasadzić najszybciej jak się da, jeżeli ziemia nie jest zmrożona i nie ma mrozów.

Krok 4. Jeżeli nie masz gdzie zasadzić drzewka, to po upływie 2 tygodni należy wystawić choinkę na dwór i podlewać ją z umiarem jeśli temperatura nie spada poniżej 0. W przypadku mrozów od -5 st. powstaje ryzyko, że korzenie przemarzną i wówczas należy zabrać choinkę do nieogrzewanego pomieszczenia typu piwnica, garaż (tylko ze światłem i tam nadal podlewać). Gdy nie ma takiego pomieszczenia wówczas należy schować ją w zaciszne miejsce i przy mrozach nie podlewać. Donicę można otoczyć kocem lub styropianem i oddzielić od gruntu (np. postawić na styropianie lub palecie).

Krok 5. Tak pielęgnowane drzewko należy dostarczyć do punktu odbioru choinek. Lokalizacje punktów będą podawane mailowo po Państwa zgłoszeniu na adres: alarmdlaklimatu.piaseczno@gmail.com. Organizatorzy akcji wskażą punkt położony najbliżej.

Tak jak we wcześniejszych edycjach, drzewka będą personalizowane. Każdy dostawca choinek jest proszony o przypięcie swojemu drzewku plakietki z imieniem. Wówczas łatwiej będzie w ten sposób monitorować los choinek.

Uwaga: Dostawy drzewek po świętach będą umawiane indywidualnie. Dostawy we własnym zakresie. Zasięg akcji obejmuje gminę Piaseczno i gminy sąsiadujące.

Odbiór choinek według harmonogramu

Jeśli wybrali Państwo drzewko cięte lub z różnych powodów nie wezmą udziału w akcji przekazywania doniczkowych choinek na akcję Alarmu dla Klimatu, przypominamy, że odbiór choinek odbywa się według ustalonego harmonogramu. Prosimy o ich wystawienie dla firmy odbierającej odpady w wyznaczonym terminie. Harmonogramy odbioru odpadów dostępne są na stronie odpady.piaseczno.eu.