Inwestycja w panele słoneczne

1938
Panele-na-dachu-CEMu, foto: Łukasz Wyleziński

Na dachu Centrum Edukacyjno-Multimedialnego gmina planuje zwiększyć ilość paneli fotowoltaicznych, uzyskując przy tym 60% oszczędności na energii elektrycznej.

Gmina Piaseczno kieruje się ekologicznym podejściem w wielu obszarach, dba też o szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii tam, gdzie jest to możliwe i opłacalne.

W przypadku dużego kompleksu, jakim jest budynek Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, działającego również w weekendy, zużycie prądu jest spore – ok. 300 tys. kWh rocznie. Dużo jest też miejsca na dachu, gdzie przewidziano miejsce pod taką instalację. – Chcemy je wykorzystać i dostawić kolejne sztuki paneli, obok tych, które działają w CEM od jego otwarcia. Spodziewamy się, że ceny energii będą dalej rosły, więc inwestycja w odnawialne źródła energii, dzięki której uzyskać możemy ok. 60% oszczędność, jest ekonomicznie uzasadniona i zarazem proklimatyczna – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

Na dachu CEMu dostępne jest ok. ok. 1200 m.kw. wolnej powierzchni, na której możliwe jest zamontowanie ok. 550 szt. paneli. Po zamontowaniu dodatkowych paneli, docelowo będzie można wyprodukować rocznie 217 MWh energii elektrycznej i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 18 ton w roku. Taka ilość pokryje w 60% zapotrzebowanie na energię elektryczną dla całego obiektu. Dzięki temu nastąpi znaczne zmniejszenie kosztów ponoszonych na energię elektryczną i uzyskanie oszczędności ponad 180 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd.

Planowany koszt inwestycji opiewać ma na kwotę ok. 1,5 mln zł, a zakładany okres zwrotu kosztów wyniesie 8-9 lat. Efektem dodanym jest oczywiście wkład w ochronę środowiska.