Jak poprawić komunikację kolejową?

1546
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Marek Chmurski z ZTM zajmujący się planowaniem transportu kolejowego i współpracą z KM i PKP PLK S.A. (po lewej) oraz Daniel Putkiewicz - I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Foto: M. Idaczek

W poniedziałek 5 grudnia 2016 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno odbyło się spotkanie poświęcone rozwojowi komunikacji kolejowej na terenie naszej gminy.

Marek Chmurski, który w ZTM-ie zajmuje się planowaniem transportu kolejowego, w tym współpracą z KM i PKP PLK S.A., przedstawił na nim uwarunkowania związane z uruchomieniem większej liczby połączeń komunikujących Piaseczno i Zalesie Górne z Warszawą, o co zabiegają władze gminy wspólnie z mieszkańcami obu miejscowości.

Swój wywód rozpoczął od omówienia kwestii możliwości uruchomienia Szybkiej Kolei Miejskiej do Piaseczna, podkreślając, iż sama modernizacja linii radomskiej na odcinku Warszawa Okęcie – Piaseczno, w tym stworzenie toru odstawczego na stacji w Piasecznie umożliwiającego sprawne zawracanie pociągów nie są wystarczające. Regularny ruch SKM do/z Piaseczna wymaga rozwiązania kwestii przeprowadzenia tego połączenia przez Warszawę. Obecnie na linii średnicowej nie ma miejsca na nowe połączenia – przynajmniej do czasu jej modernizacji, zaplanowanej na lata 2019-2023, natomiast stacja Warszawa Zachodnia w jej obecnym kształcie nie jest przystosowana do tego, aby regularne połączenie SKM z Piaseczna mogło tam kończyć i rozpoczynać bieg.

Dlatego też, kluczową sprawą dla przedsięwzięcia jest modernizacja stacji Warszawa Zachodnia, dzięki której stworzone zostanie bezkolizyjne połączenie torowe linii radomskiej z linią obwodową, aby docelowo pociągi SKM z Piaseczna mogły kursować w relacji do / z Legionowa przez Warszawę Gdańską. Koncepcja takiego połączenia łączy w sobie kilka różnych zadań transportowych, obejmujących zarówno przewozy podmiejskie (np. z Piaseczna do Warszawy), jak i potrzebę poprawy powiązań wewnątrz-warszawskich (np. Woli i Bemowa z Służewcem). W obrębie linii obwodowej docelowo funkcjonować będą atrakcyjne węzły przesiadkowe – przy Kasprzaka i Wolskiej na autobusy i tramwaje, przy Górczewskiej na metro i autobusy, a przy Obozowej – na tramwaje. W przypadku linii piaseczyńskiej – dla podróżujących do centrum Warszawy, połączenie będzie zapewnione poprzez dogodną przesiadkę np. na Służewcu do pociągów lotniskowych. Czas oczekiwania na pociąg wyjeżdżający z Lotniska wyniósłby wówczas od 4 do 11 minut.

Ważne również będą uzgodnienia w zakresie organizacji ruchu pociągów w Warszawskim Węźle Kolejowym w czasie modernizacji linii średnicowej, bowiem to od tych uzgodnień będzie zależało w jaki sposób będzie obsługiwana linia radomska, czy będzie możliwość uruchomienia większej liczby pociągów- mając na uwadze fakt, iż na stacji Warszawa Zachodnia będą prowadzone intensywne prace modernizacyjne.

Samorząd Gminy Piaseczno dąży do sytuacji, w której docelowo Piaseczno obsługiwałoby ok. 6 pociągów na godzinę, w tym SKM co pół godziny. Aby to było możliwe, muszą być oddane do użytku dwa tory linii radomskiej wraz z torem „odstawczym” oraz wspomniane wcześniej dodatkowe inwestycje na terenie Warszawy. Niezależnie od tego, Warszawa musi dokupić tabor potrzebny do realizacji zwiększonej ilości przewozów. SKM chce pozyskać dofinansowanie unijne z POIiŚ na nowe pociągi, ale nie jest jedynym wnioskodawcą w kraju i będzie w tym zakresie rywalizować z innymi przewoźnikami oraz samorządami wojewódzkimi. Wyniki konkursu mają być znane na jesieni 2017 r.

Tymczasowo osiągnięcie poprawy warunków podróży z Piaseczna do Warszawy nie musi być koniecznie zrealizowane poprzez usługi SKM, w sytuacji, w której określone efekty będą mogły być osiągnięte poprzez poprawę oferty przewozowej Kolei Mazowieckich.

Dlatego zarówno władze Piaseczna jak i ZTM rozmawiać będą z KM jak i samorządem województwa mazowieckiego jako organizatorem przewozów realizowanych przez KM, aby uzgodnić możliwości zwiększenia ilości połączeń dla naszych mieszkańców.