Bilet Metropolitalny w biletomatach Na zdjęciu biletomat.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Od 1 czerwca 2022 r. bilety długookresowe ZTM kupimy we wszystkich biletomatach działających w aglomeracji warszawskiej.

ZTM informuje, że od środy 1 czerwca 2022 r. pasażerowie będą mogli kupić Bilet Metropolitalny we wszystkich automatach biletowych, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Dotyczy to również Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca, której posiadacze mogą korzystać z tańszych biletów 30 i 90-dniowych.

Dotychczas, aby skorzystać ze specjalnych zniżek oferowanych dzięki umowom podpisanym między gminami a ZTM, pasażerowie musieli wykupywać bilety długookresowe w Punktach Obsługi Pasażera. W naszym powiecie jedyny taki punkt znajduje się na dworcu PKP w Piasecznie.

– Dziś w Warszawie i niektórych miejscowościach aglomeracji jest 819 stacjonarnych automatów biletowych. Dodatkowo wszystkie autobusy i tramwaje Warszawskiego Transportu Publicznego oraz pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej są wyposażone w biletomaty mobilne – to 2439 urządzenia. Tak więc mieszkańcy aglomeracji będą mogli kupić Bilety Metropolitalne w ponad 3,2 tys. punktów – informuje rzecznik ZTM Tomasz Kunert.

Bilet Metropolitalny jest ofertą skierowaną do osób mieszkających w gminach, które podpisały z warszawskim ZTM odpowiednie porozumienia o współfinansowaniu kosztów przejazdu mieszkańców. Taką umowę podpisała również Gmina Piaseczno. Dzięki temu mieszkańcy, którzy płacą w naszej gminie podatki, mogą wyrobić sobie Piaseczyńską Kartę Mieszkańca, na którą można kodować bilety długookresowe ZTM ze zniżką. I tak przykładowo za bilet normalny 30-dniowy na 1 i 2 strefę pasażer zapłaci 120 zł a 60 zł dopłaci gmina, w przypadku biletu 90-dniowego cena dla pasażera wynosi 330 zł, a gmina dopłaca 130 zł. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca.

Jak informuje ZTM z Biletu Metropolitalnego korzystają obecnie mieszkańcy 26 gmin aglomeracji warszawskiej. W ubiegłym roku kupili prawie 202,5 tys. biletów 30- i 90-dniowych za ponad 28 mln zł. Bilety Metropolitalne stanowiły ok. 6,5 proc. wszystkich sprzedanych biletów długookresowych.

Jeśli chodzi o dalsze funkcjonowanie Punkty Obsługi Pasażera na piaseczyńskim dworcu PKP, ZTM zapewnia, że wszystkie funkcjonujące obecnie w miejscowościach podwarszawskich Punkty Kodowania Biletów na razie będą działały bez zmian.