Klub Podróżnika: Laos – ludowe zwyczaje i przesądy

540

Gościem kolejnego spotkania Klubu Podróżnika będzie Piotr Wnuk – pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozumieć otaczający go świat.
W czwartek, 10 listopada 2022 o godzinie 17:30, w Bibliotece Głównej, opowie nam o swoich podróżach do Laosu.
Piotr Wnuk o spotkaniu: 
 
Opowiem o swoich trzech podróżach do Laosu. Pokażę codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwałem. Odpowiem na pytanie: dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu? Wspomnę, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście. Nadmienię, jak smakują czerwone mrówki oraz powiem o ich leczniczym zastosowaniu. Opowiem też o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven. 
 
Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Powiem, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski.

Opowiem też o rdzennych mieszkańcach innych grup etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Zdradzę, skąd pochodzi nazwa kraju i od jakiego wywodzi się… warzywa. Pokażę, jak wytwarza się materiały tkane na krośnie. Powiem także, z jakiej grupy etnicznej pochodzą kobiety, które stosują technikę batikową przy produkcji ubrań.  
 
Unaocznię, jaki wpływ ma chińska ekspansja inwestycyjna na codzienne życie wioskowych społeczności. Opowiem, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą budowa hydroelektrowni, które znajdują się na rzece Nam Ou (dopływ Mekongu przepływający przez prowincje Phongsaly i Luang Prabang).
 
Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść. 
 
Do zobaczenia!
Artykuł Klub Podróżnika: Laos – ludowe zwyczaje i przesądy pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Klub Podróżnika: Laos – ludowe zwyczaje i przesądy