Konsultacje zmian w komunikacji w związku z uruchomieniem tramwaju do Wilanowa

222
grafika z tramwajem

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie planuje, po uruchomieniu trasy tramwajowej do Wilanowa, zmiany w kursowaniu i układzie linii komunikacji miejskiej. Rozważane jest m.in. skrócenie linii autobusowej 724. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zapowiada uruchomienie w trzecim kwartale 2024 r. nowej trasy tramwajowej. Będzie ona prowadziła od skrzyżowania ul. Puławskiej i ul. Goworka przez ulice: Goworka, Spacerową, Belwederską, Jana III Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej do Miasteczka Wilanów. To ponad 7 kilometrów nowego torowiska oraz szybszy i sprawniejszy dojazd do Śródmieścia i innych rejonów Warszawy.

W związku ze zbliżającym się oddaniem inwestycji do użytku ZTM przygotował i przedstawił projekt zmian w układzie linii tramwajowych i autobusowych kursujących w Śródmieściu, na Dolnym Mokotowie, Wilanowie oraz Ursynowie. Projekt zakłada m.in. zastąpienie połączeniami tramwajowymi autobusów, które jeżdżą wzdłuż nowej trasy tramwajowej do Wilanowa, zapewnienie dojazdu do nowej trasy tramwajowej z oddalonych od niej osiedli – m.in. osiedla Bernardyńska oraz Zawodzia i Kępy Zawadowskiej, część zmian obejmie również Powiśle, Powsin oraz Ursynów – będą one wynikały z korekt w Wilanowie. Zmiany dotyczą również kursującej z Piaseczna linii 724, która miałaby dojechać do Kabat skróconą trasą.

Ze szczegółami można się zapoznać na stronie ZTM: Tramwaj do Wilanowa – konsultacje społeczne zmian w komunikacji.

Konsultacje społeczne

Projekt zmian w kursowaniu i układzie linii komunikacji miejskiej został skierowany do konsultacji społecznych, które rozpoczęły się 10 czerwca i potrwają do 15 lipca 2024 r.

W konsultacjach społecznych można wziąć udział:

 • zgłaszając uwagi za pośrednictwem formularza na stronie internetowej: konsultacje.um.warszawa.pl/tramwaj-do-wilanowa,
 • wziąć udział w dyżurach konsultacyjnych:
  • 20 czerwca (czwartek), w godz. 17-20, XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha, ulica Dolna 6 na Dolnym Mokotowie,
  • 24 czerwca (poniedziałek), w godz. 17-20, Miasteczko Przyrody (filia Młodzieżowego Domu Kultury), ulica Fabryczna 1/3 na Powiślu,
  • 27 czerwca (czwartek), w godz. 17-20, Szkoła Podstawowa nr 358 im. Hetmana Jana Zamoyskiego, ulica św. Urszuli Ledóchowskiej 10 w Miasteczku Wilanów,
 • wziąć udział w spotkaniu online, 22 czerwca (sobota) w godz. 11-14 – transmisja na YouTube
  • na YouTube można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie,
  • na platformie ZOOM można zabrać głos w dyskusji z wizją i fonią. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na konsultacje@ztm.waw.pl. Link do spotkania oraz instrukcję zostanie przesłana w mailu zwrotnym.

Uwagi do projektu można też składać online na stronie: konsultacje.um.warszawa.pl, zakładka: ZTM – zgłoś uwagę.