“Koszyczek ratunkowy – Piaseczno”

2083
Ilustracja.

“Koszyczek ratunkowy Piaseczno” to akcja dedykowana młodym uczennicom piaseczyńskich szkół potrzebującym środków higieny osobistej. Inicjatywa  zakładająca swobodny dostęp do środków higienicznych dla uczennic, będzie działać w każdej gminnej szkole podstawowej.

Pierwsze koszyczki pojawiły się 14 września 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewy Krauze, których inicjatorką jest Olga Śmietanowska, mama dwójki uczniów ze szkoły. Projekt plakatu przygotowała Ela Kiełczykowska, również mama z Krauzówki.

Dzięki zainteresowaniu władz Piaseczna inicjatywa została zaprezentowana na spotkaniu Komisji Oświatowej i szybko zdobyła poparcie władz gminy. Wniosek do budżetu wsparła również Piaseczyńska Rada Kobiet. Dyrektorzy szkół podstawowych otrzymali w swoich budżetach środki na zakup potrzebnych materiałów (środki higieniczne, materiały do przechowywania). Każda z placówek otrzymała plakat oraz prezentację dotyczącą organizacji koszyczka w szkole.

Inicjatywa ma nie tylko wymiar „ratunkowy”. Ma za zadanie nauczyć dziewczynki empatii i wzajemnej odpowiedzialności za siebie. Bardzo ważnym walorem edukacyjnym akcji jest pokazanie menstruacji jako elementu kobiecości i rozpatrywanie go w kategorii tematu a nie problemu.

– Ubóstwo menstruacyjne jest szerokim pojęciem i funkcjonuje również w Polsce. Polega na ograniczonym dostępie z powodów finansowych do środków higienicznych, które są potrzebne do zachowania właściwej higieny. Problemem jest również brak dostatecznej edukacji dziewcząt na temat menstruacji – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, Zastępca Burmistrza. – Z tego powodu przystąpienie do akcji koszyczek ratunkowy wszystkich gminnych placówek było dla mnie oczywiste. Dziękuję Pani Oldze Śmietanowskiej za zwrócenie uwagi na temat ubóstwa menstruacyjnego i zainicjowanie akcji “Koszyczek Ratunkowy” – dodaje.

– Czy zdarzyło się Wam, dorosłym, karty dostępu do biura? Karty do bankomatu? Oczywiście, że tak! Każdy z nas może się znaleźć w sytuacji podbramkowej. My, dorośli, jesteśmy w stanie szybko zareagować. Wrócić do domu, wstąpić do sklepu, zmienić ubrudzone ubranie. Uczennica w nagłym wypadku musi poprosić o pomoc pielęgniarkę, nauczyciela, pedagoga lub poczekać aż rodzic odbierze ją ze szkoły. Pojawia się wstyd, poczucie bezradności. Która z nas, kobiet, nie doświadczyła czegoś takiego w swoim nastoletnim życiu? Łatwo jest oceniać, że akcja nie jest potrzebna, bo to rodzic powinien zabezpieczyć córkę w środki higieniczne. A co jeśli okres pojawił się pierwszy raz? Albo pojawia się nieregularnie? Lub jeśli w domu nie ma miejsca na rozmowy o okresie? Inicjatywa jest dla wszystkich uczennic – i tych których stać na środki i tych, które potrzebują większego, comiesięcznego wsparcia ale boją się o tym powiedzieć. Miesiączka nie może być powodem do wstydu, powinna być powodem do dumy! Po miesiącu akcji w Krauzówce przekonałam się, że warto dać młodym ludziom zaufanie „z góry”, bo potrafią zadbać o powierzone środki i odpowiedzialnie z nich korzystać. Bardzo dziękuję uczennicom i wszystkim osobom zaangażowanym i realizującym działania „koszyczkowe” w swojej szkole– mówi Olga Śmietanowska, Inicjatorka i Koordynatorka projektu Koszyczek Ratunkowy.

Inicjatywa pojawi się również w szkołach ponadpodstawowych w całym powiecie piaseczyńskim oraz w instytucjach kultury i sztuki w Piasecznie. Koszyczek ratunkowy zorganizowała Biblioteka Miasta i Gminy Piaseczno w siedzibie przy ul. Jana Pawła II oraz wszystkie placówki Centrum Kultury w Piasecznie. W inicjatywę włączają się również salony urody oraz kluby fitness, które zapewniają swoim klientkom środki higieniczne w toaletach. Ważnym punktem na mapie Piaseczna jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W Urzędzie koszyczki pojawiły się we wszystkich damskich toaletach – tych dla pracowniczek instytucji oraz dla interesantek. Koszyczek ratunkowy funkcjonuje również w Jadłodzielni przy ulicy Warszawskiej 1. Jest to jedyny koszyczek działający społecznie, czyli jest uzupełniany dzięki mieszkańcom oraz zbiórkom, które zorganizowały zaprzyjaźnione miejsca w Piasecznie. Środki można również dostarczyć bezpośrednio do Jadłodzielni i włożyć je do specjalnego pudełka, które zostało zamontowane przez pracowników MGOPs w Piasecznie.

Wszystkie osoby zainteresowane inicjatywą mogą zajrzeć na funpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/KoszyczekRatunkowyPiaseczno lub skontaktować się z inicjatorką i koordynatorką projektu pod adresem koszyczek.piaseczno@gmail.com