Lepszy klimat szkoły

2001
Ilustracja. Lepszy klimat szkoły

Przemoc to często powtarzający się problem w polskich szkołach. Niejednokrotnie agresja bywa bagatelizowana, mylona z konfliktem a niekiedy traktowana jako nieodzowna część dorastania. Ofiary szkolnej przemocy często boją się zgłosić problem kadrze pedagogicznej. Powodem takiego zachowania jest wstyd oraz strach przed pogorszeniem sytuacji. Uczniowie wolą rozwiązywać problemy na własną rękę z obawy przed konsekwencjami nagłośnienia przemocy czy poczuciem upokorzenia.

Liczne badania prowadzone w polskich szkołach wskazują na trzy istotne problemy:
– występowanie przemocy szkolnejw różnych formach, zarówno fizycznych i werbalnych, jak i psychicznych,
– brak bezpiecznego i anonimowego systemu zgłaszania incydentów przemocowych personelowi szkolnemu,
– brak ogólnoszkolnego systemu prewencyjno-interwencyjnego, w tym procedur działania dla nauczycieli i wychowawców.

W rozwiązaniu tego problemu ma pomóc aplikacja RESQL stworzona przez naukowców z Uniwersytetu SWPS i przetestowana przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Rozwiązanie opiera się na aplikacji na telefony komórkowe dla uczniów oraz panelu dla nauczycieli. Aplikacja umożliwi uczniom anonimowe zgłaszanie niepokojących zachowań innych uczniów lub dorosłych. Szkoły objęte programem RESQL sugerują, że jest to nietypowe ale skuteczne rozwiązanie, gdyż to właśnie smartfon jest obecnie najczęściej wykorzystywanym urządzeniem wśród młodzieży.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom od maja w 4 szkołach rozpoczynamy pilotażowy program wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. – Jeśli pilotaż potwierdzi korzyści społeczne z jego wdrożenia czyli poprawę poczucia bezpieczeństwa u naszych uczniów, ograniczenie skali przemocy, przeciwdziałanie przemoczonym zdarzeniom pojawiającym się wśród uczniów oraz zmniejszenie dystansu komunikacji uczeń-nauczyciel rozwiązanie wprowadzimy od września we wszystkich gminnych szkołach – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, I zastępca burmistrza. – Mam nadzieję, że to innowacyjne rozwiązanie  wspomoże pracę wychowawczą i profilaktyczną w szkole – dodaje.

W ramach pilotażu szkoły wraz z aplikacją otrzymają pakiet uporządkowanej i opracowanej tematycznie wiedzy z zakresu przemocy rówieśniczej. Nauczyciele otrzymają podręcznik oraz scenariusze lekcji wychowawczych a także zostaną przeszkoleni z obsługi aplikacji. Odbędzie się również szkolenie dotyczące przemocy rówieśniczej.

Pilotaż zostanie przeprowadzony wśród uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych w Chylicach, Jazgarzewie, Zalesiu Górnym oraz SP 3 w Piasecznie/Gołkowie.

Ulotka informacyjna RESQL (237 KB.pdf)

Ulotka_RESQL