Mieczysław Fogg patronem Szkoły w Złotokłosie
foto Hanna Kułakowska-Michalak

Uroczyste nadanie Szkole Podstawowej w Złotokłosie imienia Mieczysława Fogga odbyło się w 121. rocznicę urodzin piosenkarza.

Decyzję o wyborze Mieczysława Fogga na patrona szkoły społeczność szkolna podjęła w ubiegłym roku. Jeden z najbardziej znanych polskich głosów, który swoją karierę sceniczną zaczął jeszcze przed II wojną światową i kontynuował w czasach powojennych. Był pierwszym polskim artystą estradowym, którego występ nadała Telewizja Polska. Miało to miejsce 5 października 1938.

Mieczysław Fogg przez pewien czas mieszkał w Złotokłosie a nawet prowadził tu kawiarnię, która przeniósł później do Warszawy. W okresie wojennym, aktywnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a w okresie wojennym udzielił też schronienia swoim żydowskim przyjaciołom.

Wybór daty oficjalnych uroczystości związanych z nadaniem szkole imienia nie był przypadkowy – 30 maja 2022 r. przypada 121. rocznica urodzin pieśniarza.

– Taki patron, człowiek, który przeżył dwie wojny, a nawet aktywnie w nich uczestniczył, przeżył kilka systemów politycznych, udowadnia, że można i warto walczyć o realizację swojej pasji. Myślę, że będzie mobilizował uczniów do podejmowania wyzwań, pracy nad sobą i dążenia do celu – powiedział burmistrz Daniel Putkiewicz.

–  Wasza szkoła jest pierwsza szkołą w Polsce, która nosi imię Mieczysława Fogga. Gratulujemy! Jedyna, wyjątkowa, pierwsza w Polsce! – dodała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Przy okazji burmistrz powierzył Pani Katarzynie Sobolewskiej pełnienie funkcji dyrektora szkoły przez następne 5 lat. Pani Katarzyna Sobolewska pełni tę funkcję od 10 lat, a w Szkole w Złotokłosie pracuje od 1991 r.