Mieszkańcy wspominają

8024
Mieszkańcy wspominają
Mieszkańcy wspominają

W marcu 2015 roku ukazała się w ramach akcji “Łapmy stare Piaseczno” książka, zawierająca spisane przez Małgorzatę Kawkę wspomnienia mieszkańców. Wydawnictwo ukazało się nakładem Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Historyczne piaseczyńskie nazwiska, najstarsi obywatele naszego miasta wspominają czasy, które minęły i miejsca, których już nie ma. – Opowieści naszych nestorów, opatrzone archiwalnymi, w części nigdzie dotąd niepublikowanymi zdjęciami, a spisane pieczołowicie przez Małgorzatę Kawkę, to rzecz bezcenna – podkreśla Małgorzata Szturomska, która wspólnie ze Stanisławem Hofmanem konsultowała wydawnictwo, dobierając do niego fotografie.

„Dzisiejsze Piaseczno to w dużej mierze nowi, napływowi mieszkańcy, którzy pojawili się tu zwabieni bliskością Warszawy, dostępnością pracy i niższymi cenami nieruchomości. Siłą rzeczy niewiele wiedzą o miejscu, w którym żyją. Zaganiani, kursujący pomiędzy domem a pracą, nie mają czasu ani siły, by je poznać. Starzy mieszkańcy wiedzą i pamiętają wiele, ale z kolei nie mają jak i komu tej wiedzy przekazać. A potem odchodzą. Odchodzą ludzie, znikają miejsca, domy… W ich miejsce pojawiają się nowe. Stare Piaseczno znika. Znika też pamięć o nim.

Tymczasem bez znajomości historii i tradycji miejsca, w którym żyjemy, trudno jest się z nim utożsamić, polubić je. Stąd narodził się pomysł akcji »Łapmy stare Piaseczno«” – pisze we wstępie pomysłodawczyni, radna Magdalena Woźniak. Akcji, której celem jest – poprzez rozmaite formy: nagrania, zapisy, filmy i fotografie – złapanie i zachowanie pamięci o Piasecznie. Czekamy na propozycje, projekty i pomysły od osób prywatnych, stowarzyszeń, fundacji, organizacji, szkół – słowem od każdego, kto jest zainteresowany tematem i ma pomysł na złapanie starego Piaseczna.

Wersja PDF do pobrania: Mieszkańcy wspominają 1 (.pdf)

Opublikowano: 20 stycznia 2016 r.