Pójdź śladami piaseczyńskich Żydów

7587
Pójdź śladami piaseczyńskich Żydów
Pójdź śladami piaseczyńskich Żydów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno w 2015 roku wydała pierwszy z cyklu Quest, przybliżający historię Żydów w naszym mieście.

Wszyscy czekali z niecierpliwością. Nad jego stworzeniem pracował sztab ludzi. Wiele poprawek, konsultacji merytorycznych i projekt graficzny, aż w końcu jest – Questing Śladami Piaseczyńskich Żydów.

Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu ciekawych miejsc. W swojej wędrówce gracz podąża wyznaczoną trasą według wskazówek zamieszczonych w wierszowanym tekście. Żydów do Piaseczna zaczął sprowadzać w pierwszej połowie XVIII w. tutejszy starosta. Nie mieli oni tu jednak łatwego życia i musieli wiele przejść, zanim osiągnęli upragniony spokój. Celem questingu było przybliżenie ich historii. Na trasie pojawią się takie miejsca, jak kirkut, dawny plac targowy, zakład krawca Meppena oraz wiele innych obiektów związanych z żydowską społecznością.

Autorzy opierali się na tekstach z serwisu internetowego „Studnia” oraz „Szkiców z dziejów Piaseczna” napisanych przez lokalnych historyków, Ewę i Włodzimierza Bagieńskich. Niemałe znaczenie miały również konsultacje merytoryczne z piaseczyńskim kronikarzem, Jerzym Duszą i Stanisławem Hoffmanem. Przedsięwzięciem zainteresował się również dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. Planowane są również lekcje biblioteczne i spotkania dotyczące kultury żydowskiej.

Questy są dostępne we wszystkich filiach biblioteki. Można było je również odebrać z Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno (pok. 96 w Urzędzie Miasta), które wsparło wydanie broszury poprzez pokrycie kosztu jej wydruku.

Obecnie zachęcamy do pobrania wersji PDF: Quest “Szlakiem piaseczyńskich żydów”

Opublikowano: 20 stycznia 2016 r.