Opłać swój podatek od nieruchomości w mObywatelu 2.0
Opłać swój podatek od nieruchomości w mObywatelu 2.0

Od grudnia 2023 r. w aplikacji mObywatel oraz na stronie internetowej www.mobywatel.gov.pl można sprawdzić należności z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego oraz leśnego.

Należności za 2023 r. widoczne są tylko dla osób, które nie opłaciły podatku w całości. Od 2024 r. widoczne będą wszystkie płatności, dodatkowo zostanie aktywowana możliwość zapłaty należności bezpośrednio z aplikacji/strony internetowej korzystając z pośrednictwa płatności elektronicznych. Tegoroczne płatności pojawią się w aplikacji do końca stycznia 2024 r.

Ponadto w 2024 r. nastąpi zmiana w sposobie doręczania korespondencji wychodzącej z urzędu. Zmiana w pierwszej kolejności będzie dotyczyła decyzji wymiarowych na podatek od nieruchomości, rolny oraz leśny. W następnych etapach zmiana wysyłki będzie dotyczyła kolejnych rodzajów pism (upomnień, postanowień, zawiadomień itp.). Decyzje wymiarowe, a następnie też inne pisma, będą wysyłane z zastosowaniem usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (opis usługi – Czym są e-Doręczenia Portal Gov.pl).

W związku ze zmianą sposobu doręczania pism zachęcamy naszych mieszkańców do zakładania skrzynek do e-doręczeń www.gov.pl/web/e-doreczenia/najwazniejsze-informacje-dla-obywatela Korzystanie ze skrzynki do e-doręczeń wyeliminuje konieczność korzystania z pośrednictwa poczty, a przesłane dokumenty będzie można odebrać wygodnie w domu nie stojąc w kolejce na poczcie.

Mieszkańcy Piaseczna jako jedni z pierwszych korzystają z Platformy ePłatności Centralnego Ośrodka Informatyki. Mogą bezprowizyjnie opłacić podatek od nieruchomości za pomocą popularnego BLIK-a.

ePłatności w przeglądarce i telefonie

ePłatności to bezpłatny i szybki sposób rozliczania online z urzędem. Najbardziej skorzystają użytkownicy aplikacji mObywatel. Nie muszą już pamiętać i sprawdzać terminów płatności – aplikacja ich wyręczy! Na swój telefon otrzymają powiadomienie o oczekującej płatności. Wystarczy kilka kliknięć by ją zrealizować.

Platforma dziś i jutro

Projekt ePłatności realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Polskim Standardem Płatności – operatorem systemu płatności mobilnych BLIK. Podczas pilotażu to właśnie tą metodą regulowane są zobowiązania w zakresie podatku od nieruchomości. W dalszym etapie projektu dodane zostaną kolejne metody płatności. Rozszerzony zostanie również katalog opłat i podatków, pojawią się nowe funkcjonalności – wszystko dla Obywatela.

mObywatel: do usług!

Dzięki ePłatnościom aplikacja mObywatel nie jest już tylko portfelem elektronicznych dokumentów, ale stała się aplikacją transakcyjną, podobnie jak te bankowe. Dokumenty w telefonie są uznawane na równi z tradycyjnymi. W mObywatelu pojawia się coraz więcej usług, które umożliwiają użytkownikom składanie różnych wniosków.

Jak to działa?

  • Zaloguj się w aplikacji mObywatel
  • Wybierz pozycję w menu Usługi > ePłatności
  • Wybierz opcję „Opłać podatek od nieruchomości”
  • Wskaż preferowany sposób płatności
  • Potwierdź transakcję
  • Gotowe! Podatek opłacony bez zbędnych procedur.

Przekonaj się sam, jak łatwo i wygodnie można opłacić zobowiązania urzędowe. To proste, szybkie i bezpieczne! Skorzystaj z ePłatności już teraz.

Opłać swój podatek od nieruchomości w mObywatelu 2.0
Opłać swój podatek od nieruchomości w mObywatelu 2.0