Mural ozdobił ogrodzenie przedszkola w Zalesiu Dolnym

2268
Mural Przedszkole Nr 8. Na zdjęciu mural, w tle pnie drzew i budynek przedszkola.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Drzewa namalowane na murze przez artystkę z Ukrainy doskonale komponują się z tymi rosnącymi w przedszkolnym ogrodzie. 

Niezbyt atrakcyjny w zimie mur stanowiący część ogrodzenia terenu Przedszkola Nr 8 w Piasecznie zyskał zupełnie nowe oblicze. Hanna Hladka, artystka z Ukrainy, która przez kilka miesięcy pracowała w zaleskim przedszkolu, stworzyła projekt, który zyskał akceptację Dyrekcji placówki a następnie w okresie wakacyjnym został przez autorkę wykonany.

Pierwotnie zaprojektowany mural miał uatrakcyjnić wewnętrzną stronę muru w ramach realizacji projektu grantowego „Ogród czterech żywiołów”. W efekcie pojawiła się idea ozdobienia również jego zewnętrznej części, która wprawdzie w sezonie letnim i jesiennym jest bardzo atrakcyjna dzięki porastającemu mur winobluszczowi, ale przez większość miesięcy roku szkolnego jest szara i smutna.

Pracująca w zaleskiej „Ósemce” artystka, która opuściła Ukrainę po wybuchu wojny, nie tylko ozdobiła przestrzeń, ale zostawiła również pamiątkę po tym niezwykłym czasie, kiedy mieszkańcy naszej gminy okazywali uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy niezwykłe wsparcie.