Muzeum Kaset - nie tylko dla sentymentalnych.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Kasety, magnetofony, walkmany – takie eksponaty można obejrzeć w otwartym w piątek 1 października w Bibliotece Publicznej w Piasecznie Muzeum Kaset.

„Przewijanie najlepszych wspomnień” – takim hasłem reklamuje się Muzeum Kaset. Jego pomysłodawca, Cezary Molski, prezes Fundacji Instytutu Inicjatyw Prorozwojowych, przyznaje, że kluczową kwestią w przypadku tego muzeum są emocje.

– To są wspomnienia wielu ludzi z mojego i starszego pokolenia. Ten sprzęt i muzyka wiążą się z pierwszymi wypadami za granicę skąd często przywoziliśmy np. walkmany czy niedostępne w Polsce nagrania, imprezami w szkole, w domu czy akademiku, wakacjami – wylicza. Oczywiście takie wspomnienia ekspozycja dostępna w Bibliotece Publicznej w CEM z pewnością wywoła u osób, które pamiętają jeszcze czasy, gdy muzykę odtwarzało się z kaset magnetofonowych.

Muzeum Kaset - nie tylko dla sentymentalnych
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Sprzęt, który pojawił się na ekspozycji, był kolekcjonowany przez lata. Część trafiła do Cezarego Molskiego dzięki darczyńcom, część została kupiona, niekiedy nawet za spore kwoty.

Muzyka połączy pokolenia

– Celem Muzeum Kaset jest jednak nie tylko „Przewijanie najlepszych wspomnień” z czasów, kiedy dźwięki były zapisywane na taśmie magnetycznej a muzyki słuchało się w dowolnym miejscu z walkmanów a nie smartfonów. Projekt ma łączyć ludzi związanych emocjonalnie z muzyką lat 70., 80. i 90. oraz młodzież i dzieci – wyjaśnia prezes Fundacji Instytutu Inicjatyw Prorozwojowych. Temu mają służyć różnego rodzaju warsztaty i zajęcia, które będą organizowane w sali warsztatowej biblioteki, gdzie umieszczono eksponaty Muzeum.

Muzeum Kaset - nie tylko dla sentymentalnych
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

– Już wkrótce Muzeum, dzięki stałej siedzibie, aktywizować będzie seniorów poprzez naprawę lub wypożyczanie magnetofonów i kaset seniorom, zachęcając ich do współpracy z młodszymi pokoleniami w odkrywaniu korzeni współczesnych hitów. Podczas warsztatów i spotkań, dzieci i młodzież poznają inną, osobistą stronę historii oraz znaczenia muzyki ery analogowej – zapowiadają twórcy Muzeum. W planach są zajęcia z zakresu poznawania technologii dźwięku analogowego, naprawy sprzętów analogowych, tworzenia muzyk oraz upcyclingu, czyli nadawania drugiego życia m.in. kasetom magnetofonowym.

Każdy może współtworzyć Muzeum

W gablocie można oglądać między innymi zegar czy pudełko na długopisy wykonane z kaset. Organizatorzy zachęcają posiadaczy starych kaset czy sprzętu do ich odtwarzania do przekazania ich muzeum.

– Zazwyczaj gdzieś tam leżą zakurzone, a mogą sprawić radość innym. Warto zajrzeć do piwnicy czy na strych i poszukać tego typu pamiątek. Nawet jeśli sprzęt już nie będzie działał, postaramy się go naprawić a ostatecznie damy im drugie życie – mówiła podczas otwarcia Muzeum jedna z wolontariuszek.

Muzeum Kaset - nie tylko dla sentymentalnych
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Uroczyste otwarcie Muzeum Kaset w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym miało miejsce w piątek 1 października. Wydarzeniu towarzyszył akustyczny koncert zespołu NoVela, który zagrał swoje autorskie kompozycje z płyty wydanej na… kasecie oraz cover piosenki zespołu Roxette, gwiazdy przełomu lat 80. i 90.

Szczegóły harmonogramu warsztatów oraz terminy otwarcia Muzeum Kaset Biblioteka Publiczna w Piasecznie udostępni w najbliższym czasie.