Deklaracja
W jakim terminie należy złożyć pierwszą deklarację z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (DOZ-1)?
Pierwszą deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia kiedy na nieruchomości zamieszka pierwszy mieszkaniec.
W jakim terminie należy dokonywać zmian w deklaracji (np. zmiana liczby osób)?
Wszelkie zmiany danych zawartych w deklaracji należy zgłaszać w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Zmiany zgłaszamy poprzez złożenie deklaracji. Bardzo ważne jest wypełnienie części B i C deklaracji. W części B deklaracji wskazujemy datę od kiedy zmiana ma obowiązywać. W części C wskazujemy przyczynę zmiany. Wypełnioną deklarację składamy osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5 lub w Wydziale Gospodarki Odpadami przy ul. Świętojańskiej 5A lub za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez e-PUAP: /umigpiaseczno/SkrytkaESP bądź za pośrednictwem skrzynki e-Doręczenia: AE:PL-39550-95276-TRCAW-17
Czy deklarację z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (DOZ-1) mogę złożyć mailowo?
Nie. Adres e-mail nie jest adresem do doręczeń elektronicznych. Deklarację należy złożyć w jeden z poniższych sposobów:
- w formie papierowej, opatrzonej własnoręcznym podpisem, pocztą lub osobiście (Wydział Gospodarki Odpadami, ul. Świętojańska 5A, 05-500 Piaseczno bądź Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno)
- w formie elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, na adres do doręczeń elektronicznych: e-PUAP: /umigpiaseczno/SkrytkaESP lub za pośrednictwem skrzynki e-Doręczenia: AE:PL-39550-95276-TRCAW-17
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Jaka jest wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Piaseczno?
W gminie Piaseczno podstawowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od dnia 01.11.2022 r. wynosi 39,30 zł/m/os.
Jaki jest termin na wniesienie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
Opłatę należy uiszczać z góry do 25 dnia każdego miesiąca. Dla przykładu opłatę za miesiąc październik należy wnieść do 25 października.
Jak można dokonać opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
Opłatę można wnieść przelewem na indywidualny numer rachunku bankowego lub gotówką/kartą płatniczą w kasie Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5. Kasa urzędu jest czynna w godzinach: poniedziałek 08.00-17.00, wtorek – czwartek 08.00-16.00, piątek 08.00-15.00.
Gdzie znajdę indywidualny numer rachunku bankowego?
Indywidualny numer rachunku bankowego nie jest dostępny na stronie urzędu. Po wprowadzeniu złożonej przez mieszkańca deklaracji (DOZ-1) do systemu generowany jest indywidualny numer rachunku bankowego. Następnie wysyłany jest listem zwykłym na adres wskazany w deklaracji. W przypadku gdy mieszkaniec pomimo złożenia deklaracji nie otrzymał numer rachunku bankowego do wpłat z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi może przesłać pisemne zapytanie do Wydziału Gospodarki Odpadami bądź skontaktować się telefonicznie 22/70-17-537 w celu uzyskania takiej informacji.
Gdzie uiszczam opłatę za odpady komunalne w przypadku gdy w połowie miesiąca przeprowadzam się do innej gminy?
W przypadku gdy w danym miesiącu na danej nieruchomości mieszkaniec zamieszkuje przez część miesiąca, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, uiszcza się w gminie, w której dotychczas zamieszkiwał, a w nowym miejscu zamieszkania – począwszy od miesiąca następnego, po którym nastąpiła zmiana.
Kompostowanie
Czy w Gminie Piaseczno są ustalone zniżki za kompostowanie odpadów?
Tak. Od dnia 01.11.2022 r. wysokość zwolnienia została ustalona uchwałą nr 1142/LVII/2022 Rady Miejskiej w Piasecznie z dnia 21 września 2022 r. i wynosi 8,10 zł/m-c od każdego mieszkańca budynku jednorodzinnego zamieszkującego daną nieruchomość. Aby skorzystać z w/w zniżki należy złożyć deklarację DOZ-1.
Skorzystanie ze zniżki będzie skutkowało, tym, że właściciel nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, odpady biodegradowalne (kuchenne i ogrodowe) będzie musiał zagospodarować we własnym zakresie, a tym samym nie będzie mógł ich wystawić przed nieruchomość.
Czy dwa różne gospodarstwa domowe usytuowane na jednej działce pod tym samym adresem nieruchomości mogą złożyć różne deklaracje tzn. jedno gospodarstwo domowe będzie kompostować bioodpady a drugie gospodarstwo nie będzie kompostować?
Nie ma takiej możliwości, gdyż w przypadku kontroli nieruchomości trudno będzie ustalić które z gospodarstw faktycznie kompostuje odpady, a które nie.
Jakie konsekwencje będą w przypadku gdy podczas kontroli okaże się, że nie kompostuję odpadów komunalnych pomimo korzystania z częściowego zwolnienia w opłacie?
W przypadku kontroli i stwierdzenia braku kompostowania, traci się prawo do otrzymania ulgi.
W czym należy gromadzić odpady biodegradowalne? Czy odpady biodegradowalne mogą być gromadzone w workach o poj. 240 l?
Nie. Do gromadzenia odpadów biodegradowalnych dopuszcza się stosowanie worków w kolorze brązowym o pojemności max. 120 l. Odpady biodegradowalne mogę być także gromadzone w pojemniku brązowym oznaczonym napisem „BIO” o pojemności 120 l. Worki i pojemniki na odpady biodegradowalne zapewnia mieszkaniec we własnym zakresie.
Pojemniki
Czy gmina zapewnia pojemniki na odpady?
Nie. Właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej ma obowiązek wyposażyć nieruchomość w pojemnik do zbierania wytworzonych na nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz w pojemnik lub worek do zbierania bioodpadów.
Worki do zbierania odpadów takich frakcji jak: papier, szkło, tworzywa sztuczne metale i odpady opakowaniowe wielomateriałowe na nieruchomościach zabudowanych budynkami jednorodzinnymi zapewnia gmina.
Właściciel nieruchomości zabudowanej budynkami wielolokalowymi ma obowiązek wyposażyć nieruchomość w pojemniki na wszystkie frakcje odpadów z wyłączeniem bioodpadów pochodzących z ogrodów, które mogą być zbierane w workach koloru brązowego o pojemności max. 120l.
Czy obowiązek mycia pojemników spoczywa na gminie bądź wykonawcy?
Nie. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu nieruchomości.
Worki i naklejki na pojemniki
Gdzie można otrzymać worki do segregacji odpadów?
Worki do segregacji odpadów można otrzymać w Wydziale Gospodarki Odpadami przy ul. Świętojańskiej 5a w Piasecznie. Wydział jest czynny: poniedziałek 08.00-17.00, wtorek – czwartek 08.00-16.00, piątek 08.00-15.00
Worki są także pozostawiane przez wykonawcę, podczas odbioru danej frakcji odpadów z posesji w liczbie worek za worek.
Czy odpady zmieszane mogą być gromadzone w worku?
Nie. Odpady zmieszane należy gromadzić w pojemniku w kolorze czarnym oznaczonym napisem „odpady zmieszane”. Odpady gromadzone w worku pozostaną nieodebrane przez wykonawcę.
Czy różne frakcje odpadów można wystawiać w workach o tym samym kolorze odpowiednio je opisując?
Nie. Odpady powinny być w workach o odpowiednim kolorze oznaczone napisem np. „ szkło”, „papier”.
Gdzie można uzyskać naklejki do oznaczenia pojemników na odpady?
Naklejki można pobrać w Wydziale Gospodarki Odpadami przy ul. Świętojańskiej 5A w Piasecznie.
Karta Dużej Rodziny
Czy w Gminie Piaseczno ustalone są zniżki z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny?
W Gminie Piaseczno obowiązuje zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych w wysokości 11,79 zł (od każdego członka rodziny wielodzietnej zamieszkałej na danej nieruchomości). Rodziny, które chcą skorzystać z w/w ulgi zobowiązane są do złożenia deklaracji DOZ-1 wraz z kserokopiami Kart Dużej Rodziny. Zwolnienie z opłaty nie obowiązuje wstecz.
Co należy zrobić gdy skończył się termin ważności Karty Dużej Rodziny tj. dziecko ukończyło 18 lat?
Gdy dziecko ukończyło 18 lat i nadal się uczy należy do Wydziału Gospodarki Odpadami złożyć oświadczenie o kontynuowaniu nauki, w którym należy wskazać planowany termin ukończenia nauki przez dziecko (przy czym zniżka należy się w przypadku kontynuowania nauki ale nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia przez dziecko). Druki oświadczeń znajdują się na stronie internetowej: oświadczenie-dziecka-kontynuacja-nauki.pdf
Natomiast w przypadku gdy dziecko ukończyło 18 lat i nie kontynuuje dalszej nauki, wówczas należy złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłata za taka osobę jest naliczana w pełnej wysokości.
Czy w gminie Piaseczno ustalone są ulgi dla seniorów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ?
W gminie Piaseczno nie ma ustalonych ulg w opłacie dla seniorów.
PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) oraz punkty mobilne PSZOK
Gdzie znajduje się PSZOK?
PSZOK zlokalizowany jest w Piasecznie przy ul. Technicznej 6.
W jakich dniach i godzinach czynny jest PSZOK?
PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 18.00 oraz w soboty w godz. 9.00 – 17.00.
Co muszę okazać w PSZOK aby móc oddać odpady komunalne?
Mieszkańcy, którzy oddają odpady do PSZOK mogą zostać poproszeni o okazanie kopii złożonej deklaracji, potwierdzenia wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami za ostatni miesiąc lub Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca.
Czy na terenie Gminy Piaseczno funkcjonują mobilne punkty PSZOK?
Tak. Na terenie gminy Piaseczno w każdą 3. sobotę miesiąca w okresie od marca do listopada funkcjonują 2 punkty mobilne PSZOK:
a) w Złotokłosie na terenie placu targowego przy ul. 3 Maja, który jest czynny w godz. 09.00-12.00
b) w Jazgarzewie na parkingu przy szkole podstawowej przy ul. Szkolnej, który jest czynny w godz. 13.00-16.00
Jakie odpady można oddawać do PSZOK w Piasecznie?
Wykaz przyjmowanych odpadów w PSZOK jest dostępny na stronie: https://odpady.piaseczno.eu/pszok-rodzaje-odpadow/
Jakie odpady można oddać do mobilnych punktów PSZOK?
W mobilnych punktach PSZOK można oddać odpady takie jak do PSZOK w Piasecznie z wyjątkiem: odpadów budowlanych i rozbiórkowych, olei i tłuszczy oraz przeterminowanych leków.
Inne
Jestem właścicielem nieruchomości niezamieszkałej czy też jestem obowiązany do złożenia deklaracji?
Nie. Właściciel nieruchomości niezamieszkałej zawiera odrębną umowę z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej. Rejestr dostępny jest na stronie internetowej: https://odpady.piaseczno.eu/wykaz-firm/
W jakich godzinach odbywa się odbiór odpadów komunalnych?
Odbiór odpadów komunalnych odbywa się w godzinach pomiędzy 7:00 a 20:00.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami?
Przeterminowane leki można nieodpłatnie przekazać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz do punktów aptecznych wyposażonych w specjalistyczne pojemniki. Lista punktów aptecznych znajduje się na stronie https://odpady.piaseczno.eu/wykaz-aptek-na-terenie-miasta-i-gminy-piaseczno-z-ktorych-nalezy-odbierac-leki-przeterminowane/
Co zrobić w przypadku gdy mam do oddania zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny?
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) jak również umówić odbiór telefonicznie dzwoniąc do firmy PolBlume tel. 531 640 619 oraz 536 204 950. Oddawany sprzęt powinien być kompletny (tj. lodówka z agregatem, bardzo stary telewizor z kineskopem).
Gdzie są dostępne harmonogramy odbioru odpadów komunalnych?
Harmonogramy odbioru odpadów dostępne są na stronie internetowej www.odpady.piaseczno.eu w zakładce „Harmonogramy odbioru odpadów”. Harmonogramy w wersji papierowej można pobrać w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5 oraz w Wydziale Gospodarki Odpadami przy ul. Świętojańskiej 5A.
Co się stanie, jeżeli właściciel nieruchomości nie będzie segregował odpadów?
Burmistrz miasta określi, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej tj. 78,60 zł.
Czy tekstylia i odzież mogę wrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi?
Odpadów tych nie można wrzucać do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Niepotrzebne tekstylia i odzież można oddać do:
- Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdującego się w Piasecznie przy ul. Technicznej 6, od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-18.00 oraz w soboty w godzinach 09.00-17.00
- Punktu mobilnego w Złotokłosie znajdującego się na terenie placu targowego przy ul. 3 Maja, czynny w okresie marzec-listopad w każdą 3. sobotę miesiąca w godzinach: 09.00-12.00
- Punktu mobilnego w Jazgarzewie znajdującego się na parkingu przy Szkole Podstawowej przy ul. Szkolnej, czynny w okresie marzec-listopad w każdą 3. sobotę miesiąca w godzinach: 13.00-16.00
- Pojemników PCK znajdujących się na terenie miasta i gminy Piaseczno
Czy zużyte opony będą odebrane sprzed posesji podczas odbioru odpadów wielkogabarytowych?
Zużyte opony nie są odbierane sprzed posesji. Należy je we własnym zakresie dostarczyć do punktu PSZOK bądź mobilnych punktów w Złotokłosie lub w Jazgarzewie.
Co mogę wystawić w ramach zbiórki gabarytów?
Informacja o rodzaju odpadów wielkogabarytowych odbieranych sprzed posesji jest dostępna na stronie: https://odpady.piaseczno.eu/odpady-wielkogabarytowe-co-to-takiego/
Źródło: Gospodarka Odpadami : Najczęściej zadawane pytania