Geodetów skrzyżowanie
foto Maciej Wesołowski

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich lat. Mieszkańcy mogą już w pełni korzystać z przebudowanych ulic Geodetów i Energetycznej.

Po ponad roku prac zakończyła się przebudowa ul. Geodetów. To kluczowa dla Józefosławia droga, zbierająca ruch z całej miejscowości w kierunku ul. Puławskiej. Jej przebudowa wiązała się z wieloma utrudnieniami dla mieszkańców i przedsiębiorców. Teraz jednak o trudnościach możemy wreszcie zapomnieć i cieszyć się nowoczesną ulicą – z chodnikami, infrastrukturą rowerową i zielenią.

– Dla mnie osobiście oddanie ostatniego fragmentu tej ulicy mieszkańcom to zakończenie ogromnego projektu, który zaczął się w roku 2016. Wtedy to, jeszcze w ramach inicjatywy społecznej Stowarzyszenia Pomysł na Józefosław, wykonaliśmy pomiary natężenia ruchu na skrzyżowaniach ul. Geodetów z głównymi ulicami Józefosławia. Tak powstała pierwsza mapa natężenia ruchu – mówi wiceburmistrz Robert Widz.

Geodetów natężenie ruchu 2016. Grafika z liczbami

– Dodatkowo po każdym większym deszczu po ul. Geodetów można było pływać kajakiem – poziom nieodprowadzanej przez system kanalizacji deszczowej wody był naprawdę wysoki – przyznaje wiceburmistrz. – Widzieliśmy konieczność pilnego zajęcia się tematem i byliśmy zdeterminowani, aby poprawić sytuację drogową na głównej arterii Józefosławia.

Trzy etapy przebudowy

Dość szybko okazało się, że proces uzyskiwania pozwolenia na budowę całej ul. Geodetów będzie bardzo długotrwały i kosztowny. Dlatego został on podzielony na trzy etapy. W pierwszej kolejności, już w 2018 roku, mogliśmy cieszyć się nowym rondem, które później nazwano rondem Praw Kobiet. Zastąpiło ono jedno z najbardziej niebezpiecznych i uciążliwych skrzyżowań ulic Geodetów, Wilanowskiej i Energetycznej.

Geodetów dawniej
foto Robert Widz
rondo Geodetów
foto Maciej Wesołowski

Wtedy też powstał pierwszy ogromny zbiornik retencyjny, który zapewnia odwodnienie całości ul. Geodetów, aż do ul. Puławskiej. W drugiej kolejności, w roku 2019, oddany do użytku został fragment ul. Geodetów od ronda do ul. Julianowskiej. Dziś aż trudno uwierzyć, że na tym odcinku nie było nawet chodnika.

Geodetów dawniej
foto Robert Widz
Geodetów po remoncie
foto Robert Widz

Na odcinku tym zachowane zostały istniejące drzewa, dzięki którym powstał miły i oddzielony od ulicy ciąg pieszo-rowerowy.

Ostatni odcinek Geodetów oraz Energetycznej

Teraz mieszkańcy mogą już korzystać z przebudowanego ostatniego odcinka – od ronda Praw Kobiet do ul. Puławskiej.

ulica Geodetów z lotu ptaka
foto Maciej Wesołowski

– Przebudowa tego fragmentu była najbardziej skomplikowana, a co za tym idzie – również najbardziej kosztowna i uciążliwa dla mieszkańców. Inwestycja obejmowała kompleksową przebudowę drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej i sieci infrastruktury podziemnej: energetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość i wierzę, że końcowy efekt wynagradza te uciążliwości.

Ulica Energetyczna
foto Maciej Wesołowski

Przebudowa ul. Geodetów wraz przebudową ulic Energetycznej, Rubinowej i Granitowej to największa inwestycja drogowa ostatnich lat w naszej gminie. Ulica Energetyczna stała się drogą dwupasmową na całym odcinku od ul. Puławskiej do ronda Praw Kobiet. W ramach obecnej inwestycji zyskała m.in. rondo na skrzyżowaniu z ul. Rubinową, ścieżkę rowerową i chodnik po stronie północnej, nowe nasadzenia oraz oświetlenie. Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 39 mln zł.