Nie ryzykuj! Nie wchodź na zamarznięty zbiornik wodny

1731
Zdjęcie. Zdjęcie przedstawia trzy osoby, które w dniu 19 stycznia 2021 w nocy na środku zamarzniętego stawu w Parku Miejskim w Piasecznie spożywały alkohol.
Foto: kadr z monitoringu miejskiego z dnia 19.01.2021r.

Zimowa aura zachęca nas do odważnych wędrówek po zamarzniętych rzekach, jeziorach czy stawach. Złudne przekonanie, że jest odpowiednio gruba pokrywa lodu może doprowadzić do tragedii i dramatów rodzinnych.

Do niecodziennej sytuacji doszło w miniony wtorek 19 stycznia 2021 r. W godzinach nocnych kamera monitoringu miejskiego uchwyciła trzy osoby stojące na lodzie, na środku stawu w piaseczyńskim Parku Miejskim. O zdarzeniu została poinformowana policja, która natychmiast udała się na wskazane miejsce. Jak się okazało, były to trzy młode kobiety, które postanowiły w niecodzienny sposób w nocy, na środku zamarzniętego stawu spożywać alkohol. Tym razem udało się uniknąć nieszczęścia, lecz nie obyło się bez mandatu.

Zima równie piękna co niebezpieczna

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane i lekkomyślne korzystanie z uroków zimy a także brawura oraz nagminne łamanie zasad bezpieczeństwa w połączeniu z alkoholem może zakończyć się tragicznie.

Coraz więcej wypadków na lodzie

Zimą dzieci często nieświadomie próbują w miejscach niedozwolonych, a tym samym niebezpiecznych korzystać z uciech zimowej radości na lodowej pokrywie, nie myśląc o zagrożeniach i niebezpieczeństwie. Szczególnie teraz, kiedy grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów, istnieje zagrożenie jego załamania się i utonięcia.
W skali kraju jest to przyczyną wielu utonięć i dramatów ludzkich. W tym roku doszło już do kilku tragicznych zdarzeń z osobami, które stąpały po zamarzniętym zbiorniku, pod którymi załamał się lód. Najczęstszą  przyczyną tych wypadków jest brak należytej oceny grubości i wytrzymałości pokrywy lodowej.

Apelujemy o rozsądek

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny jest zawsze ryzykowne. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Szczególnie apelujemy do rodziców, aby zwracali uwagę, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych stawach, rzekach czy jeziorach. Uczmy ich przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu a także sprawdźmy, czy w razie wypadku będą umiały wezwać pomoc.

Widzisz skrajne niebezpieczeństwo? Reaguj!

Jeśli jesteś świadkiem niebezpiecznego zdarzenia nie bój się poinformować o tym odpowiednie służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Twoja reakcja może uratować ludzkie życie!