Ulica Okulickiego to jedna z głównych ulic w Piasecznie. Miejsce, które znają wszyscy mieszkańcy Piaseczna oraz powiatu piaseczyńskiego. Jest tu oświetlone przejście dla pieszych. Wydaje Ci się, że jesteś widoczny, a tym samym bezpieczny? Obejrzyj film i zobacz sam. Popraw swoją widoczność na drodze!

Ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna piaseczyńskich policjantów oraz Starostwa powiatowego w Piasecznie. Funkcjonariusze starają się uzmysłowić, że noszenie odblasków to nie obciach, a szansa na zwiększenie bezpieczeństwa. Po zmroku, przy złych warunkach atmosferycznych, pieszy ubrany w ciemną garderobę widziany jest przez kierującego pojazdem dopiero z około 20 metrów. Efektem tego jest to, że kierujący niejednokrotnie nie jest w stanie odpowiednio i na czas zareagować. Dlatego zróbmy co w naszej mocy, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie odblask. Nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić nie tylko mandatem, ale też utratą zdrowia, a nawet życia. Często nie jesteśmy świadomi, jak ważne i pożyteczne jest posiadanie elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy zmrok zapada wcześnie, a ludzie mają tendencję do noszenia odzieży w ciemnych barwach.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej komendy od października 2021 roku prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną. Spotykają się z mieszkańcami i na przykład przy pomocy “magicznych tub” edukują, prowadzą rozmowy i dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie wypadków drogowych z udziałem pieszych. Kolejnym krokiem naszych działań było stworzenie filmu edukacyjnego, który jest obrazem przemawiającym i skłaniającym do refleksji. Powstał on w listopadzie 2021 roku. Na jednej z głównych arterii w Piasecznie, czyli ulicy Okulickiego pokazaliśmy zachowanie pieszego i jego widoczność na oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych. W ten sposób chcemy przekonać mieszkańców powiatu, że noszenie elementów odblaskowych niewiele kosztuje, a może niejednokrotnie uratować życie. Noś odblaski i świeć przykładem!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie