Nowe drzewa i łąki kwietne

2648

Wiosną w gminie zostało posadzonych 150 drzew, w tym 70 pojawiło się dzięki projektom z Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. Kolejne nasadzenia będą wykonywane jesienią.

W ramach nasadzeń uzupełniających, będących rekompensatą za usunięte drzewa, posadzono: 5 lip drobnolistnych „Rancho” oraz jabłoń ozdobną „Royality” w Parku im. Książąt Mazowieckich, 2 graby kolumnowe na cmentarzu komunalnym w Piasecznie, po dwie lipy drobnolistne przy ul. Traugutta w Piasecznie i przy ul. Słowackiego w Złotokłosie, a także sześć lip drobnolistnych w Pęcherach Łbiskach PGR przy ul. Bocznej.
Dodatkowo posadzono też drzewa w nowych lokalizacjach: 6 grabów kolumnowych przy ul. Julianowskiej na wysokości cmentarza komunalnego, 20 lip drobnolistnych przy ul. Geodetów na odc. od ul. Julianowskiej do ul. Wilanowskiej, 17 lip drobnolistnych przy dworcu PKP w Piasecznie, a przy ul. Liliowej w Piasecznie 6 klonów kulistych. Nowe nasadzenia klonów pospolitych odmiany „Columnare” (14 sztuk) pojawiły się też w ramach remontu skrzyżowania ulic Jana Pawła II, Jarząbka i Dworcowej.

Drzewa z Budżetu Obywatelskiego
W ramach projektów Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. posadzono 50 szt. lip drobnolistnych „Rancho” przy ul. Szkolnej i Młynarskiej . Przy ulicach Kilińskiego, Kusocińskiego, Fabrycznej i Wojska Polskiego cieszyć się możemy robiniami Małgorzaty (20 szt.). Koszt posadzenia jednego takiego drzewa wraz z zakupem materiału oraz roczną pielęgnacją wynosi 1 192,32 zł brutto. Drzewa posadzone w ramach Budżetu Obywatelskiego objęte są roczną pielęgnacją przez firmę wykonującą nasadzenia, która ma również dbać o ich odpowiednie podlewanie.

Mądre podlewanie w trakcie suszy
Aby młode drzewa, dopiero co posadzone, przyjęły się i ładnie rosły, należy je regularnie podlewać, odpowiednio do warunków pogodowych. W tym roku gmina zakupiła specjalne worki do podlewania nowo posadzonych, młodych drzew. Świeże nasadzenia potrzebują więcej wody, dlatego podlewanie drzew przez zbiorniki na wodę to doskonałe rozwiązanie. Zbiorniki są bezobsługowe i funkcjonują poprzez kropelkowanie. Znajdująca się w nich woda w sposób ciągły dostaje się do gleby. Podczas jednej aplikacji do systemu korzeniowego dostaje się ok. 57 litrów. Jest to ilość, która wystarcza na co najmniej 7 dni, gdy jest ciepło i bezdeszczowo. Dodatkową zaletą stosowania worków do podlewania drzew jest racjonalne gospodarowanie wodą. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu redukcja zużycia wody może wynieść ponad 65% w porównaniu do tradycyjnej metody podlewania. Worków jest 300 i mogą być przenoszone w różne miejsca w gminie, gdzie są najbardziej potrzebne w danym momencie. Napełniane są wodą w suche i ciepłe dni, gdyż zbyt dużo wilgoci mogłoby zaszkodzić drzewom, na przykład sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego w chłodniejsze i deszczowe dni worki są puste.

Nowe łąki kwietne
W zeszłym roku przy ul. Nadarzyńskiej powstała pierwsza w naszej gminie łąka kwietna. Obecnie powoli rozkwita. W tym roku będzie poddawana jedynie zabiegom pielęgnacyjnym. Natomiast nowe łąki kwietne zostały założone w tym roku przy ul. Wojska Polskiego (przy ogrodzeniu kolejki), przy murku przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Sienkiewicza, przy skrzyżowaniu ulic Okulickiego i Puławskiej (teren zieleni przy stacji benzynowej) oraz przy ul. Cyraneczki w Józefosławiu (przy psim wybiegu). Zajmują one łączną powierzchnię ok. 500 m.kw., a koszt ich założenia wyniósł ok. 11 tys. zł brutto.