Nowy radiowóz dla EkoPatrolu

2619
Nowy radiowóz dla EkoPatrolu
foto Łukasz Wyleziński

Straż miejska wyposażona została w samochód operacyjny dedykowany do zadań z zakresu ochrony środowiska. Nowoczesny wóz pełnić może też inne pożyteczne funkcje.

Zakup naszpikowanego nowoczesną technologią radiowozu związany jest z powołaniem w Straży Miejskiej specjalnego EkoPatrolu do walki z niską emisją. Furgon wyposażony jest w system kontrolno-pomiarowy stanu środowiska. Posiada m.in. analizator pyłu zawieszonego w powietrzu wraz z walizkowym zestawem do pomiarów środowiskowych. Oprócz tego dostępne są w zestawie dwa przenośne detektory wielogazowe z pompką oraz ładowarką, z funkcją odczytu 6 gazów: siarkowodór (H2S), amoniaku (NH3), tlenek azotu (NO), tlenek węgla (CO), lotne związki organiczne (PID) a także analizator zanieczyszczenia wody.

Radiowóz jest de facto mobilnym biurem analitycznym oraz zapleczem mobilnego monitoringu. Dzięki wysuwanemu 3,5 metrowemu masztowi na dachu furgonetki oraz zainstalowanej na nim nowoczesnej, szybkoobrotowej kamery z czterdziestokrotnym przybliżeniem optycznym i możliwością rejestracji video także w nocy daje szerokie możliwości operacyjne. Strażnicy wyposażeni są ponadto w profesjonalnego drona przystosowanego m.in. do zadań walki ze smogiem.

Oprócz codziennych działań, samochód będzie można wykorzystywać chociażby w trakcie dużych wydarzeń plenerowych i zgromadzeń aby pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa. Na miejscu operatorzy mają podgląd na monitorach, mogą zapisywać dane na pojemnych dyskach, mają też łączność internetową.

Samochód wraz z całym wyposażeniem oraz dostosowaniem do potrzeb operacyjnych kosztował ok. 580 tys. zł

– Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zakupu z funduszy województwa, licząc, że nasze proekologiczne działania w ramach programu „Piaseczno dla klimatu” uzyskają dodatkowe wsparcie – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

Piaseczno dla klimatu - logo