Obchody Miesiąca Pamięci Narodowej
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Przy Pomniku Katyńskim na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie odbyły się uroczystości związane z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej.

W dniu 21 kwietnia 2023 roku podczas uroczystości na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kościuszki w Piasecznie oddano hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski między innymi podczas powstań narodowych. Rok 2023 został przez Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowiony Rokiem Powstania Styczniowego w związku z przydającą w tym roku 160 rocznicą jego wybuchu. Walki powstańcze miały miejsce między innymi na terenie naszej gminy.

– Miesiąc Pamięci Narodowej to wyjątkowy czas, wspominamy bowiem ludzi, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę – podkreśliła wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak podczas uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim. Przypomniała, że miejsca upamiętniające tych, którzy zginęli walcząc o naszą Ojczyznę znajdują się w wielu miejscach na terenie gminy Piaseczno. – Nasza piaseczyńska ziemia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń: Powstania Kościuszkowskiego, Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego, walk o niepodległość, I i II Wojny Światowej. Uczestnikom tych  dramatycznych i doniosłych wydarzeń jesteśmy winni cześć i pamięć.

W programie obchodów zorganizowanych z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej znalazł się Apel Pamięci, modlitwa za Ojczyznę, przemówienie okolicznościowe oraz złożenie wiązanek pod pomnikiem oraz spotkanie z historykiem Dawidem Miszkiewiczem, który w Domu Kultury w Piasecznie opowiadał o przebiegu Powstania Styczniowego w powiecie piaseczyńskim.