Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1309
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. na zdjeciu burmistrz daniel Putkiewicz przemawia, obok poczty sztandarowe, harcerze przy tablicy pamiątkowej.
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

1 marca wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia walczącego przeciwko podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Piasecznie, tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Św. Anny. Następnie delegacje władz samorządowych, kombatantów, lokalnych organizacji i harcerzy, spotkały się pod tablicą poświęconą Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku w dniu 1 marca wspominamy żołnierzy antykomunistycznego podziemia nazywanych “Żołnierzami Wyklętymi” oraz “Niezłomnymi”. Należeli oni do różnych organizacji m.in.: Armii Krajowej Obywatelskiej, Narodowych Sił Zbrojnych (1942-1947) czy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz wielu innych, a za swoją walkę i upór zapłacili najwyższą cenę.

Podczas tegorocznych obchodów, po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, głos zabrał burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, który przypomniał trwające od lat spory o rolę Żołnierzy Wyklętych w najnowszej historii Polski.
– Historia Żołnierzy Wyklętych powinna być dla nas wielką lekcją pokory. A także nauką, by politykę historyczną robić igłą i nitką a nie nożyczkami. By łączyć i wzmacniać Państwo, a nie dzielić – mówił burmistrz. – Nie podejmuję się oceny tamtych wydarzeń, ale cieszę się i jestem dumny, że po wielu latach cierpień, zakłamania i fałszowania historii, przyszło mi ukończyć edukację i wchodzić w dorosłość już w prawdziwie wolnej Polsce, w której historia tych ludzi z niebytu i zapomnienia powracać zaczęła do społecznej świadomości – podkreślił Burmistrz Piaseczna. Nawiązał również do obecnej sytuacji za nasza wschodnią granicą. – Jak wiemy, wolność nie jest dana raz na zawsze. O wolność trzeba dbać, trzeba ją pielęgnować. Dzisiaj nasza wolność może zależeć od losów naszego bliskiego sąsiada – Ukrainy. Dlatego dumny jestem z zaangażowania naszych mieszkańców w pomoc dla całej społeczności ukraińskiej. Zarówno dla tych wszystkich, którzy szukają u nas schronienia, jak i dla tych, którzy pozostali w kraju i stawiają czoła rosyjskiej inwazji. Nasza pomoc to przejaw człowieczeństwa i miłości bliźniego, ale również dbałość o nasze Państwo i nasze bezpieczeństwo.

Delegacje złożyły kwiaty w miejscu pamięci na dziedzińcu kościoła Św. Anny. Uroczystość uświetnił występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.