Odnowiony pomnik w Stefanowie

665
Odnowiony pomnik w Stefanowie
foto: Łukasz Wyleziński

31 sierpnia o godz. 18.00 zapraszamy na uroczyste zapalenie lampek i złożenie kwiatów przy odrestaurowanym miejscu pamięci.

Obelisk poświęcony 109 więźniom Pawiaka rozstrzelanym przez hitlerowców w lutym 1943 roku w lesie Chojnowskim znajduje się w rezerwacie przyrody w Stefanowie
w pobliżu drogi przeciwpożarowej nr 10.

W tym roku pomnik odrestaurowany został przez gminę Piaseczno. Pierwotnie była
w tym miejscu mogiła, jednak po wojnie szczątki ofiar przeniesiono na cmentarz w Palmirach. Renowacja polegała na oczyszczeniu piaskowca i pomalowaniu zarówno pomnika jak i ogrodzenia. Wyłożony został też z kostki brukowej postument na znicze.

– W imieniu społeczności wsi Jastrzębie, zapraszam w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej, do miejsca, które przypomina nam o okrucieństwie faszystowskiej okupacji oraz tragicznych losach naszego narodu – mówi inicjatorka, sołtys Wanda Jakubiszyn. – Przynieśmy ze sobą znicze lub kwiaty, aby upamiętnić makabryczną zbrodnię dokonaną na naszych rodakach, która miała miejsce 75 lat temu.

Jadąc od strony Piaseczna w kierunku Góry Kalwarii drogą nr 79 należy skręcić w lewo,
w leśną drogę za Żabieńcem, ale jeszcze przed światłami na Zalesie Górne. Na skraju lasu widnieje tabliczka kierunkowa z symbolem znicza oznaczającym miejsce pamięci. Jadąc tym duktem po ok. 250 metrach po lewej stronie znajdują się wiaty turystyczne nadleśnictwa, a za nimi pomnik ofiar.

– W tym roku gmina Piaseczno dokonała renowacji także kilku kolejnych miejsc pamięci leżących nieco na uboczu, między innymi w Pilawie, w Jesówce oraz w Wólce Prackiej – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza.