Opieka nad bezdomnymi zwierzętami

2585
opieka nad zwierzętami. Na zdjęciu leżący pies a na nim kot.
foto: unsplash.com

Gmina Piaseczno podpisała umowę na usługę odławiania bezdomnych zwierząt i ich transport do Schroniska na Paluchu z Fundacją Animal Rescue Poland. Zgłoszenia niezmiennie przyjmuje Straż Miejska w Piasecznie.

Od 2017 roku Gmina Piaseczno w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi współpracuje z warszawskim Schroniskiem na Paluchu, gdzie trafiają odłowione na terenie naszej gminy psy i koty. Na realizację zawartej z Miastem Stołecznym Warszawa umowy w roku 2023 Gmina przeznacza pół miliona złotych, przy czym płaci schronisku 4 tys. zł za każdego powierzonego psa oraz 2,5 tys. zł za kota, niezależnie od tego jak długo zwierzę pozostanie w schronisku.

Zaczipowane zwierzę poczeka na właściciela

Dzięki Aneksowi do umowy z Miastem Stołecznym Warszawa, odłowione na terenie gminy Piaseczno zwierzę, które posiada chip, może do 48 h czekać na swojego właściciela pod opieką firmy realizującej usługę odławiania i transportu zwierząt bezdomnych do schroniska. W 2023 roku usługę tę dla Gminy Piaseczno realizować będzie Fundacja Animal Rescue Poland, której oferta wygrała w procedurze zapytania ofertowego. Zwierzę, które nie posiada chipa zostanie natychmiast po odłowieniu przetransportowane do warszawskiego schroniska. Na realizację tej usługi Gmina zabezpieczyła 100 tys. złotych, przy czym płacić będziemy za każde odłowione zwierzę w zależności do tego, czy jest to pies czy kot oraz czy został przetransportowany do schroniska czy jedynie do miejsca tymczasowego przetrzymania w przypadku posiadania chipa i odbioru przez właściciela.

– Oczywiście w sytuacji, gdyby przewidziana na realizację zadań z zakresu opieki nad zwierzętami kwota wyczerpała się przed końcem roku, nadal będziemy realizować usługi dokładając na to zadanie środki z budżetu – zaznacza wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

W roku 2022 do Schroniska na Paluchu zostały przekazane 83 psy i 59 kotów.

Najpierw telefon do straży miejskiej

O znalezieniu psa lub kota, który wygląda na bezdomnego lub zagubionego należy zawiadomić straż miejską pod numerem telefonu: 22 750-21-60 lub alarmowym 996. To pracownicy straży miejskiej zlecają Fundacji odłowienie zgłoszonego zwierzęcia.

W pierwszej kolejności sprawdzone zostanie czy zwierzę posiada chip. Zaczipowane zwierzę ma szanse szybko wrócić do właściciela, dlatego zachęcamy do wykonania tego bezbolesnego zabiegu u swoich domowych czworonogów. Gmina Piaseczno każdego roku organizuje również akcję bezpłatnego czipowania oraz kastracji i sterylizacji zwierząt. W tym roku akcja rozpocznie się w połowie lutego. O dokładnym terminie i realizujących ją gabinetach poinformujemy niebawem na stronie internetowej Gminy.