Piaseczno „Przyjazne dla Biznesu”

1472
Piaseczno przyjazne dla biznesu Forbes

Nasze miasto po raz kolejny zostało wyróżnione w tym prestiżowym rankingu przygotowywanym przez Magazyn „Forbes”. W tym roku zajęliśmy 2. miejsce w Polsce w kategorii miast od 50 do 149 tys. mieszkańców.

Nagrodę, Burmistrz Daniel Putkiewicz odebrał podczas gali na X Kongresie Regionów, który odbył się 11-12 czerwca 2019 roku we Wrocławiu. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Przemyśl, na podium znalazł się również Pruszków. W poprzednich dwóch latach to Piaseczno plasowało się na pozycji lidera, zaś Przemyśl był drugi i pewnie tak by pozostało, gdyby nie zastosowanie nowych kryteriów w tegorocznym rankingu. Wciąż bowiem to w Piasecznie przybyło najwięcej, bo 194 nowe firmy, wobec 101 nowych firm w Przemyślu. Dwukrotnie wyższy od Przemyśla jest też wskaźnik powstających nowych firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.  Jednak organizator rankingu postanowił tym razem dodatkowo premiować miasta, w których jest najwyższy wskaźnik migracji firm (czyli firm, które przeniosły swoje siedziby z innego miasta) oraz firm z kapitałem zagranicznym, i w tych wskaźnikach górował właśnie Przemyśl, któremu serdecznie gratulujemy.

– Swój sukces Piaseczno zawdzięcza młodym mieszkańcom. I nie chodzi mi tu o metrykę, a o stan ducha i energię naszych mieszkańców oraz inicjatywy jakimi się wykazują, bowiem te kilka tysięcy zarejestrowanych firm to w większość średnie i małe przedsiębiorstwa, często rodzinne, aczkolwiek Piaseczno jest też siedzibą wielu dużych korporacji i firm z kapitałem zagranicznym – mówił podczas odbierania nagrody Burmistrz Daniel Putkiewicz.

Wśród miast do 299 tys. mieszkańców w rankingu górował Rzeszów, zaś miast do 999 tys. mieszkańców Wrocław. Warszawie, ze względu na brak grupy porównawczej przyznana została oddzielna nagroda. Wśród najmniejszych gmin w Polsce w tej kategorii bezkonkurencyjna od lat jest Lesznowola.

Podczas gali wręczone zostały także wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych miast – zwyciężył Gdańsk, oraz najbardziej otwartych miast na ludzi – tu największe uznanie zdobył Poznań.

Tradycyjnie też sami prezydenci polskich miast spośród swojego grona w ankiecie wskazywali tego prezydenta, który ich zdaniem zasługuje na największe uznanie. W tym roku było to wyjątkowo podniosłe i wzruszające wydarzenie, gdyż tytułem Najlepszego Prezydenta został pośmiertnie wyróżniony Paweł Adamowicz, zamordowany w styczniu tego roku Prezydent Gdańska.