Piaseczno znalazło się w czołówce rankingu miast najbardziej przyjaznych mobilności współdzielonej w Polsce. Wśród miast liczących od 30 do 100 tysięcy mieszkańców zajęliśmy drugie miejsce – po Pruszkowie, a przed Słupskiem.
Stowarzyszenie Mobilne Miasto wraz z ekspertami warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej zbadało 213 miast – wszystkie, w których w 2022 roku dostępne były samoobsługowe rowery miejskie, systemy hulajnóg elektrycznych, e-skutery i car sharing. Przy opracowywaniu rankingu uwzględniono regulacje miejskie, infrastrukturę, dywersyfikację transportu oraz wykorzystanie danych i nowych technologii. W ten sposób powstał ranking „Tytuł Mobilnego Miasta”, w którym wyróżniono najlepszych. Rankingowi towarzyszy publikacja raportu z wnioskami i rekomendacjami sposobów wspierania zrównoważonej mobilności w polskich miastach.
Oceniając miasta, zespół ekspertów uwzględnił kryteria ilościowe i jakościowe. Do tych pierwszych należała różnorodność transportowych usług współdzielenia w mieście oraz gęstość oferty, tj. liczba pojazdów współdzielonych na 1 tys. mieszkańców. Ocena jakościowa dotyczyła otwartości i przyjazności miast wobec rozwiązań mobilności współdzielonej – złożyło się na nią dwadzieścia mierników w czterech obszarach. Pod lupę trafiły m.in. następujące dziedziny: regulacje i polityki miejskie, stan infrastruktury, dywersyfikacja transportu, wykorzystanie danych i technologii związanych z mobilnością współdzieloną.