Piaseczyński rynek bardziej zielony

1716
Zieleń na rynku
foto Joanna Ferlian

Nowe, bardziej zielone oblicze placu Piłsudskiego stało się faktem. Na rynku pojawiły się nowe drzewa, kwiaty i byliny. Kontynuowane są prace przy nasasadzeniach w sąsiedztwie ratusza i remizy.

Inwestycja, dzięki której ścisłe centrum miasta się zazieleni, rozpoczęła się wiosną i obejmuje wykonanie nowych nasadzeń na placu Piłsudskiego oraz na skwerze na rogu ulic Jana Pawła II i Puławskiej. Prace nad projektem nowych nasadzeń, które zmieniłyby oblicze piaseczyńskiego rynku w związku z wyzwaniami klimatycznymi, ale też oczekiwaniami mieszkańców, trwały ponad dwa lata. Było to spore wyzwanie ze względu na znajdująca się pod płytą rynku liczne instalacje oraz wymagania konserwatora zabytków. Posadzenie drzew w takim miejscu wymagało zastosowania specjalnych rozwiązań technicznych: zastosowane zostały ekrany ochronne, system antykompresyjny oraz dodatkowo system napowietrzająco-nawadniający. Rozwiązania te umożliwiają roślinom funkcjonowanie i rozwój nawet pośród sąsiadującego utwardzonego terenu oraz dużej liczby sieci i mediów przebiegających przez plac.

34 nowe drzewa w centrum

Na płycie rynku, w sąsiedztwie kościelnej dzwonnicy oraz wzdłuż ulicy Warszawskiej zostało posadzonych łącznie 19 drzew oraz blisko 4 tysiące innych roślin – krzewów, bylin i kwiatów.

zielony rynek. na zdjęciu drzewa
foto Joanna Ferlian

Poszerzony został pas zieleni oddzielający płytę rynku od ulicy Warszawskiej a także powstał nowy klomb w sąsiedztwie kościoła św. Anny a kolejny jest tworzony przy ratuszu.

zielony rynek. na zdjęciu klomb, w tle ratusz.
foto Joanna Ferlian

W ramach tej samej inwestycji metamorfozę przechodzi też skwer na rogu ulic Jana Pawła II oraz Puławskiej a także pasaż za zmodernizowaną remizą. Tutaj prace jeszcze trwają, ale całość inwestycji powinna się zakończyć we wrześniu.
Obok remizy zostanie posadzonych kolejnych 15 drzew oraz ponad 1600 sztuk krzewów i bylin.

Wizytówka miasta

Nasadzenia na rynku i skwerze realizuje specjalistyczna firma ogrodnicza, która będzie odpowiadać również za pielęgnację roślin, a w razie potrzeby wymianę na nowy egzemplarz w ramach gwarancji.

– Dzięki tej inwestycji powstanie zupełnie nowy zielony punkt na mapie Piaseczna – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – A przy okazji, na skutek zmniejszenia betonowej powierzchni placów, zwiększy się retencja wód deszczowych, a samo centrum miasta nie będzie się tak intensywnie nagrzewać – dodaje wiceburmistrz Robert Widz.

Zieleń na rynku
foto Joanna Ferlian

Oprócz zieleni, zarówno na rynku, jak i skwerze przy remizie, powstaną też ławki, na których będzie można usiąść w cieniu drzew.
– Mam nadzieję, że po zakończeniu nasadzeń i wykonaniu ławek, nowa, zielona przestrzeń będzie zachęcać mieszkańców do spacerów. A zieleń w połączeniu ze zmodernizowanymi w ubiegłym roku ulicami Puławską i Kościuszki oraz odnowionymi budynkami Starej Plebanii i remizy sprawi, że centrum miasta stanie się prawdziwą wizytówką Piaseczna – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.