Piaseczyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

561
Ilustracja. Piaseczyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021
foto: Marcin Borkowski

1 marca wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia walczącego przeciwko podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu. “Żołnierze Wyklęci” nazywani także “Niezłomnymi”, należeli do różnych organizacji m.in.: Armii Krajowej Obywatelskiej, Narodowych Sił Zbrojnych (1942-1947) czy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz wielu innych. Za swoją walkę i upór zapłacili najwyższą cenę.

1 marca 2021 roku w Piasecznie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w Kościele Św. Anny w intencji Żołnierzy Wyklętych, obchody przeniosły się pod tablicę poświęconą Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która znajduje się na dziedzińcu kościoła. Kwiaty przy miejscu pamięci złożyli przedstawiciele władz samorządowych: I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno – Hanna Kułakowska-Michalak, Przewodniczący Rady Powiatu Piaseczyńskiego – Włodzimierz Rasiński oraz Radni Powiatu: Krzysztof Kasprzycki i Michał Grzesło, a także kombatanci i przedstawiciele lokalnych organizacji. Uroczystość uświetnił występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.

– Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyjątkowo trudna lekcja naszej historii, która do dziś dzieli opinię publiczną. Los “Niezłomnych” żołnierzy, którzy stawiali opór komunistycznej władzy był wyjątkowo tragiczny i uważam, że pamięć o nich jest niezwykle ważna w naszej świadomości – napisał na swojej stronie fb Burmistrz Daniel Putkiewicz.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, będącego żywą lekcją historii o wydarzeniach z lat 1944-1963. Na uwagę zasługuje fakt, że większość scen nakręcona została w Piasecznie, m.in. na terenie Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej, cmentarzu parafialnym oraz przy Kościele Św. Anny w Piasecznie. Film zrealizowała Grupa Historyczno-Edukacyjna “Szare Szeregi” oraz Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.