Pierwsze urodziny Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego

3538

Ten unikalny projekt, nie tylko w Powiecie, ale w całej Polce, ruszył w lutym 2019 roku z inicjatywy Członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Pani Ewy Lubianiec, psychologa, pedagoga, osoby, która nigdy nie pozostaje obojętna na los drugiego człowieka.

Celem Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego było stworzenie przestrzeni do wzajemnego poznawania się osób potrzebujących pomocy, osób znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej – życiowej, osób starszych, chorych, samotnych oraz dzieci i młodzieży z osobami, które chcą pomagać, ale nie wiedzą jak, gdzie, komu i w jakiej formie, czyli z wolontariuszami. Baza jest łącznikiem tych dwóch grup. Grup, które tworzą między sobą szczególne, unikalne więzy wzajemnego szacunku i przyjaźni. Dziś do naszej bazy dołączają również Organizacje Pozarządowe, poszukujące wolontariuszy do pomocy, na przykład schroniska dla zwierząt, Domy Pomocy Społecznej, Domy Dziecka, Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Obecnie w Bazie Wolontariatu jest 38 osób potrzebujących różnego rodzaju pomocy. Osób na co dzień zmagających się z samotnością, chorobą, osób, które pomimo licznych problemów nie są nastawione wyłącznie na branie, ale również same chętnie angażują się w pomoc tym, którzy pilnie potrzebują pomocy, robią zakupy, towarzyszą w chwilach samotności, dzielą się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem z własnego życia. Osoby te z szacunkiem i empatią dla drugiego człowieka potrafią przyjmować pomoc od naszych wspaniałych wolontariuszy, których obecnie w Bazie Wolontariatu są 34 osoby, najmłodsi z nich mają 11 lat i chętnie pomagają swoim rówieśnikom. Nasi Wolontariusze to wyjątkowi ludzie, dzielący się swoim czasem, wiedzą, umiejętnościami. To ludzie, którzy uczą swoje dzieci pomocy oraz otwartości na drugiego człowieka, poprzez towarzyszenie im – rodzicom podczas pomagania. Wśród naszych wolontariuszy są też osoby z niepełnosprawnością intelektualną, pokazujące swoją postawą, że pomaganie nie ma żadnych ograniczeń, pomagać może każdy, kto tego chce. A chcieć warto, pomaganie bowiem otwiera w nas gotowość do innego spojrzenia na świat, otaczających nas ludzi, a przede wszystkim pozwala inaczej patrzeć na siebie samych swoje troski i problemy. Jak ważne jest pomaganie i co ono daje tym, którzy potrzebują wsparcia oraz tym, którzy je oferują mogliśmy przekonać się podczas pierwszego spotkania naszych Bazowiczów. Spotkanie odbyło się w piękny czerwcowy dzień w Parku Miejskim w Piasecznie. Uczestnicy chętnie opowiadali o sobie, swoich niesamowitych, a niekiedy trudnych i wzruszających historiach życiowych. To spotkanie sprawiło, że jeszcze bardziej wszyscy do siebie się zbliżyliśmy, pokazało jak ważne jest istnienie Bazy Wolontariatu dla naszych mieszkańców i jak dużo wnosimy nawzajem w swoje życie.
Dziś naszym celem jest nie tylko łączenie osób potrzebujących pomocy z wolontariuszami, ale również poszerzanie wiedzy o wolontariacie, jego wartościach i ideach. W październiku 2019 roku ruszyliśmy z unikalnym projektem do powiatowych szkół. Podczas spotkań młodzież dowiaduje się czym jest wolontariat, dlaczego warto pomagać, a podczas warsztatów wspólnie zastanawiamy się nad tym czy więcej nas łączy czy dzieli, pokazujemy młodzieży w jaki sposób kształtuje się obraz własnej osoby, jak wiele dobrego dla nas samych wynika z podejmowania służby wolontaryjnej. Uczymy się wzajemnego szacunku, tolerancji i akceptacji. Podczas spotkań młodzież ma możliwość poznania osoby z niepełnosprawnością poruszającej się na wózku oraz poznania jej życiowych celów i osiągnięć. Poznają także pomagającą wolontariuszkę, która opowiada o celu i sensie pomagania drugiej osobie, o trudach i radościach z tym związanymi. Dzięki tym spotkaniom młodzież dostrzega, że tak naprawdę więcej nas łączy ze sobą niż dzieli, że niepełnosprawność da się pokonać, można z nią żyć i być w pełni szczęśliwym, pod warunkiem, że ma się wokół siebie przyjaznych i otwartych na drugiego człowieka ludzi.
W listopadzie wystartowaliśmy również z akcją „Podaj dalej…” mającą na celu zachęcenie lokalnej społeczności do okazywania sobie wzajemnego szacunku – niesienia dobra. W dniu 20 listopada 2019 roku na ręce Członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Pani Ewy Lubianiec został przekazany przez koordynatorkę Bazy Wolontariatu Panią Edytę Banasiewicz Anioł wraz z przesłaniem niesienia dobra ludziom i światu. Anioł Pani Ewie towarzyszył przez jeden dzień, po czym następnego dnia trafił do rąk Starosty Powiatowego Pana Ksawerego Guta. Wędrówka anioła wśród naszych mieszkańców zakończy się w grudniu 2020 roku, podczas sesji Powiatu Piaseczyńskiego. Zachęcamy naszych mieszkańców do wspólnej zabawy oraz okazywania sobie wzajemnego szacunku i niesienia dobra.
W planach na 2020 rok mamy uruchomienie wolontariatu pracowniczego, chcemy zachęcić lokalnych przedsiębiorców do włączania się w pomoc na rzecz placówek i organizacji zgłaszających swoje potrzeby do Bazy Wolontariatu.
Zachęcamy również do dołączania do Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego zarówno osoby potrzebujące pomocy jak i wolontariuszy. Warunkiem dołączenia do Bazy Wolontariatu jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, podpisania go i odesłania na adres mailowy: wolontariat@piaseczno.pl lub dostarczenia go do Starostwa Powiatowego w Piasecznie przy ul. Chyliczkowskiej 14.

Więcej o działaniach Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego można się dowiedzieć ze strony: http://piaseczno.pl/aktualnosci/1085-baza-wolontariatu oraz śledząc nas na Facebooku.

Koordynatorka Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego
Edyta Banasiewicz