Plebania, prace których nie widać z perspektywy przechodnia

2181

Wiosną bieżącego roku po otrzymaniu zamiennej decyzji pozwolenia na budowę Gmina mogła rozpocząć najtrudniejszy etap remontu  budynku starej plebani w Piasecznie.  Roboty ziemne polegające na odcinkowym odsłanianiu i podbijaniu fundamentów i starych ceglanych ścian piwnicznych, podbijaniu kolebek, naprawie starych cegieł, wymianie fug a także wykonywaniu dodatkowej części piwnicy potrwają do końca listopada.

Prowadzone od kilku miesięcy działania odbywają się  w skrajnie trudnych warunkach. Teren całej inwestycji jest bowiem niewielki. Pracownicy muszą dzielić pole swojej pracy na niewielkie fragmenty, aby zachować stabilność konstrukcji. Podbicie i pogłębianie kolebek, wiąże się z ręcznym wynoszeniem ziemi, a zbitą glinę nie rzadko trzeba było rozbijać kilofami.

Większość wykonanych prac wiązała się z koniecznością zachowania starych piwnic ze stropami kolebkowymi, które w trakcie robót pogłębiono o ponad jeden metr. Zgodnie
z zaleceniami konserwatora zdegradowane cegły usuwa się ze ścian i wymienia na nowe (pozyskane z rozbiórki ścian i nadające się do użytku). Wydłubuje się także fugi, które zostają wzmocnione i uzupełniane. Kolejny etap  to ręczne szlifowane i malowane specjalistycznymi farbami renowacyjnymi cegieł aby nadać im pierwotny kolor. Warto podkreślić, że  czyszczenie i renowacja cegieł i fug to ciężka i żmudna  praca ręczna.

Pierwotnie odrestaurowane kolebki stanowiły tylko część podpiwniczenia budynku,
a wzmocnienie ich dało możliwość podpiwniczenia dodatkowej części budynku. Tym sposobem wygospodarowano powierzchnię na pomieszczenia techniczne i magazynowe
w piwnicy  o łącznej wielkości 77,3 m2. Wygospodarowanie tej powierzchni wiązało się
z prowadzeniem wykopów o głębokość do czterech metrów w bezpośrednim sąsiedztwie starych murów, co wymagało od Wykonawcy dużej precyzji działań.

Renowacja cegieł jest na tyle czasochłonnym zajęciem, iż nie zakończy się wraz z końcem tego etapu inwestycji. Będzie kontynuowana jeszcze przez kilka miesięcy, natomiast główne prace już niebawem  przeniosą się na powierzchnię i staną się widoczne dla przechodniów.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na  sierpień 2020 r.