“Pociąg do historii” to cykl filmów, który powstaje z myślą o odkrywaniu zapomnianych osób, miejsc czy zdarzeń. Biblioteka Publiczna w Piasecznie chcemy wspólnie z czytelnikami poznawać lokalną historię, szukać zdjęć związanych z naszą gminą i naszymi bibliotekami.

W obecnym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin Cecylii Plater-Zyberkówny, założycielki szkoły dla dziewcząt w Chyliczkach, kobiety, która przerosła czasy, w których przyszło jej żyć. Z tego tytułu chcemy przybliżyć mieszkańcom Piaseczna i okolic postać hrabianki. Mimo że, nie urodziła się w naszej miejscowości, to przez wiele lat z Piasecznem była związana. Pozostawiła po sobie swoje idee, ciągle żywe i aktualne w dzisiejszych czasach. Cecylia była kobietą niezwykłą, zaangażowaną w walkę o równouprawnienie kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i rodzinnym oraz w walkę o wolność wyboru drogi życiowej.

Rozpoczynamy nasze poszukiwania! Wsiadamy do pociągu i cofamy wskazówki zegara. Wróćmy na chwilę do czasów, o których coraz mniej osób pamięta…

W filmie wystąpiła: Dorota Zając. Realizacja: Urszula Bąkowska i Sylwia Chojnacka-Tuzimek. Nagranie i montaż filmu: Tomasz Korczak.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie tworzy filmy z myślą o dokumentowaniu ulotnych wspomnień – dla nas i przyszłych pokoleń!