Nakładem Gminy Piaseczno wydana została broszura, w której autorce Małgorzacie Siucie, udało się zebrać i zaprezentować 100 kapliczek, krzyży i figur przydrożnych z terenu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i gminy Piaseczno.
Ale to nie wszystkie przejawy pobożności, spacerując po okolicy mogą państwo natrafić także na inne kapliczki, które nie zmieściły się w publikacji lub o których nie mamy wiedzy. Książeczka stanowi jednak wspaniałe zaproszenie do odkrywania małej architektury sakralnej. Zawiera mapę oraz dokładne adresy, które ułatwiają lokalizację poszczególnych obiektów. Kapliczki, krzyże oraz figury są nieodłączną częścią polskiego krajobrazu. Ich obecność jest dla nas tak naturalna, iż często ich nie zauważamy, a warto poświęcić im chwilę uwagi.
Projekt wydawniczy, który opracowały Małgorzata Siuta (tekst, zdjęcia) oraz Katarzyna Kozłowska (grafika, zdjęcia) – pracownice Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, prezentuje subiektywny wybór kapliczek i krzyży przyrożnych, świętych figur, kapliczek nadrzewnych i nadomowych. Najwięcej tych obiektów znajduje się na wsiach i przy skrzyżowaniach dróg, głównie w Gołkowie, Bogatkach, Głoskowie, Pęcherach i Łbiskach. Różnorodność ich form oraz rewitalizacje obiektów pokazują, jak ważna jest lokalna tradycja i jak zróżnicowane są między sobą nawet poszczególne wsie.
Słowo od autorki
A tak opowiada o swoim projekcie wydawniczym autorka – Małgorzata Siuta:
-„ Wszystko zaczęło się od zeszłorocznej wiosennej kwarantanny. W związku z zaleceniami, aby pracownicy parków krajobrazowych cały dzień spędzali w terenie, postanowiłam odnaleźć wszystkie piaseczyńskie kapliczki. Dziś wiem już, że jest to zadanie niemożliwe – nadal zdarza nam się przypadkiem trafić na schowane przy bocznych uliczkach czy w przydomowych ogródkach figury czy krzyże.
W ten sposób narodził się pomysł broszury o piaseczyńskich kapliczkach. Broszury takie posiadają chociażby Powiat Otwocki, czy Nadpiliczne Parki Krajobrazowe. Dlaczego i my nie mielibyśmy stworzyć podobnej publikacji? Tu z pomocą przyszło nam Biuro Promocji i Kultury Gminy Piaseczno, które od razu wyraziło zainteresowanie tematem.
Krajobraz na obrzeżach stolicy podlega intensywnych przemianom, zmieniają się także same kapliczki. Broszura jest próbą udokumentowania lokalnych kapliczek oraz spisania ustnych przekazów na ich temat.
W tym miejscu muszę podziękować wszystkim moim rozmówcom, w szczególności piaseczyńskim sołtysom. Bez historii lokalnych mieszkańców, broszura ta byłaby jedynie zbiorem zdjęć. To właśnie rozmowy z piasecznianami, opiekunami kapliczek, ich sąsiadami czy potomkami ich twórców, są źródłem zawartych w broszurze informacji.
Co ciekawe, spośród opisanych w broszurze stu kapliczek, tylko jedna wpisana jest do rejestru zabytków – niejako przypadkiem, ponieważ za nią, na tej samej działce, znajduje się zabytkowy cmentarz wojenny.
Tymczasem na naszym terenie jest sporo naprawdę pięknych i ciekawych obiektów. Do najstarszych, datujących się na XIX wiek, należą kolumna przy Rondzie Bitwy pod Gołkowem w Piasecznie, figura Maryi przy dawnym dworze w Wólce Kozodawskiej, figura św. Nepomucena w Żabieńcu, kapliczka maryjna przy szosie Bogatki – Wólka Pęcherska, kapliczka postumentowa w Łosiu, kapliczka przy rondzie Solidarności w Piasecznie czy pozbawiona już figury kolumna przy parku dworskim Chylice-Pólko.
Zapraszamy Państwa do samodzielnego odkrywania kapliczek, podczas spacerów czy wycieczek. Poszukiwania ma za zadanie ułatwić zawarta w broszurze mapa oraz dokładne adresy. Kapliczki są stosunkowo niewielkim elementem otaczającego nas krajobrazu, jednakże niewątpliwie urokliwym i często posiadającym własną historię, do której poznania serdecznie zapraszamy”.
Broszura zatytułowana „Kapliczki znad Jeziorki” dostępna będzie wkrótce do wypożyczenia we wszystkich filiach Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Jej wersję elektroniczną udostępniamy także poniżej.
Kapliczki znad Jeziorki, autorka: Małgorzata Siuta, wydawnictwo Gmina Piaseczno
Kapliczki znad Jeziorki (pdf, 148692 KB)