„Poznaj Polskę” projekt realizowany przez piaseczyńskie szkoły

954
młodzież zwiedza wystawę
Uczniowie ze szkoły w Jazgarzewie realizują program rządowy "Poznaj Polskę"

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Piasecznie oraz Szkoła Podstawowa im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jazgarzewie zrealizowały projekt “Poznaj Polskę” na który Gmina Piaseczno uzyskała dofinansowanie w wysokości 20 984,00 zł w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki

Dzięki uzyskanemu z projektu “Poznaj Polskę” wsparciu, uczniowie szkół prowadzonych przez Gminę Piaseczno będą mogli uczestniczyć w wycieczkach umożliwiających poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Wycieczki zrealizowane  w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Piasecznie

Uczniowie  kilku klas z SP 1 w Piasecznie w  roku szkolnym 2021/22   skorzystali z wycieczek dofinansowanych w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”.

26 kwietnia 2022r.   uczniowie z kl.  VIIIe i VIIIg pod opieką Pań nauczycielek  wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia.  W ramach  realizacji tej wycieczki z programu rządowego uczniowie odwiedzili dwa punkty edukacyjne:  Stare i Nowe Miasto w Toruniu oraz  Planetarium.

Dzięki uczestnictwu w wycieczce uczniowie zapoznali się z historią i zabytkami architektury Torunia na Starym Mieście,  zwiedzili   także Nowe Miasto, Zespół Staromiejski w Toruniu, m in. Bramę Klasztorną, Krzywą  Wieżę, Rynek Staromiejski, Ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika, kościół NMP, ruiny zamku krzyżackiego.   Uczniowie z dużą ciekawością uczestniczyli w seansie w Planetarium oraz z dużym zainteresowaniem zwiedzali bazę kosmiczną Mars#17 – interaktywną przestrzeń w formie bazy kosmicznej, gdzie mogli wczuć się członków załogi kosmicznej i wykonać  różne zadania.

Dnia 12 maja 2022r.  uczniowie klas IVa i IVf pod opieką Pań Nauczycielek  wybrali się na jednodniową wycieczkę do Sulejówka i Warszawy. W ramach realizacji tej wycieczki z rządowego programu  uczniowie odwiedzili Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  oraz Historyczny Zespół Miasta Warszawy z Traktem Królewskim.

Uczniowie kl. 4a i 4f z  wielkim zaciekawieniem zwiedzili muzeum Patrona naszej szkoły tj.   Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdujące się w Sulejówku i wystawę „Dla Rzeczypospolitej – Józef Piłsudski”.  Muzeum dodatkowo uroczyście obchodziło w tym dniu 87 – rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Dzieci zapoznały się z historią i zabytkami architektury  Historycznego Zespołu Miasta  Warszawy z Traktem Królewskim.  Odbyli spacer z przewodnikiem m in.  po Krakowskim Przedmieściu,  po Starym Mieście, po Dziedzińcu Zamku Królewskiego.  Uczniowie także odwiedzili Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Jana Kilińskiego, Pomnik Adama Mickiewicza,  Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Marszałka Piłsudskiego.

W dniach 19-20 maja 2022 roku klasy 5c i 6a brali udział w wycieczce: Opatów, Ujazd, Sandomierz. 

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie mieli okazji zobaczyć: Kolegiatę w Opatowie i poznać historię kościoła oraz miasta Opatów, podziemną trasę turystyczną w Opatowie, ruiny zamku Krzyżtopór, historyczny zespół architektoniczno – krajobrazowy w Sandomierzu  m in. rynek w Sandomierzu, Gotycką Kolegiatę, barokowy gmach szkoły Collegium Gostomianum, gotycko-renesansowy ratusz miejski, Ucho Igielne oraz wąwóz Królowej Jadwigi.

Panoramę miasta Sandomierz uczniowie mogli podziwiać z wieży widokowej – Bramy Opatowskiej. Odbyli również rejs statkiem po Wiśle, z którego mieli okazję zobaczyć zabytki Sandomierza z innej perspektywy. Wieczorową porą odbyły się zajęcia sportowo – integracyjne, na których uczniowie świetnie się bawili.

Szkoła Podstawowa w Jazgarzewie

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”, w dniu 20.05.2022r. klasy 3 Szkoły Podstawowej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jazgarzewie wzięły udział w lekcji muzealnej pt. Wojskowość Polska X -XVII w Muzeum Wojska Polskiego. Kustosz Muzeum oprowadził uczniów po ekspozycji poświęconej wojskowości od czasów panowania Mieszka I po śmierć króla Jana III Sobieskiego. Opowiadał o bitwach pod Grunwaldem, Chocimiem i Wiedniem. Uczniowie dowiedzieli się również, czym była drużyna książęca, czym różnił się rycerz średniowieczny od renesansowego i po co husarzowi skrzydła. Przymierzyli przyłbicę i zbroję, oraz trzymali w rękach rekonstrukcję średniowiecznego miecza. Obejrzeli wiele ciekawych i cennych eksponatów, które przybliżyły historię Polski.

Następnie uczniowie zwiedzili Zamek Królewski z wykorzystaniem systemu słuchawkowego. Podziwiali m.in. Salę Tronową, Gabinet Króla, Królewską Garderobę oraz Salę Senatorską,    w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja. Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli oryginalne insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz obrazy Rembrandta. Poznali także burzliwą historię Zamku Królewskiego, którego początki sięgają XIV w. Oglądali autentyczne zdjęcia Zamku, na podstawie których wykonano jego rekonstrukcję.

logo MEiN