Premiera książki Doroty Zając “Piaseczno kobietami słynące”

4112
Premiera książki Doroty Zając
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Gmina Piaseczno wydała książkę Doroty Zając poświęconą znanym kobietom, które działały, mieszkały lub pracowały w Piasecznie. Premiera książki „Piaseczno kobietami słynące” nastąpi podczas wieczoru autorskiego w dniu 22 października.

Dorota Zając – z wykształcenia bibliotekoznawca i historyk. Licencjonowany przewodnik turystyczny oraz instruktor krajoznawstwa. Członkini Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii. Autorka publikacji pt. „V rejon „Gątyn” VII Obwodu „Obroża”. Współautorka przewodnika subiektywnego „Tradycja Mazowsza – powiat piaseczyński”, „Nazw miejscowych powiatu piaseczyńskiego – Informator Krajoznawczy”, ,,Kanonu krajoznawczego województwa mazowieckiego” oraz przewodnika turystycznego „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”.

Hołd dla kobiet

Książka, której bohaterkami są między innymi królowe, aktorki, nauczycielki, pisarki i bibliotekarki związane z Piasecznem, powstawała w czasie pandemii.

– Zbieranie materiałów było więc trudne. Rozmówcy niekoniecznie chcieli się spotykać, biblioteki były zamknięte – relacjonuje autorka. Przyznaje też, że konieczność ograniczenia liczby bohaterek była wyzwaniem, ponieważ w toku badań prowadzonych do książki pojawiały się kolejne ciekawe postacie, warte upamiętnienia. Ramy czasowe obejmują okres od końca średniowiecza do współczesności.

– Poniższa książka jest z mojej strony swoistym hołdem dla wszystkich kobiet. Mam na myśli zarówno kobiety walczące z bezprawiem, przemocą czy wykluczeniem społecznym, ale także te, które muszą borykać się ze zwyczajnymi na pozór problemami życia codziennego – pisze we wstępie Dorota Zając.

Oprócz tak oczywistych bohaterek związanych z Piasecznem jak Cecylia Plater-Zyberkówna czy Anna Jagiellonka, w książce pojawiły się m.in. Maria Grzegorzewska czy Jadwiga Smosarska. Na okładce znajdziemy cytat z książki Charlotte Bronte “Jane Eyre”.

“Kobiety uważa się na ogół za bardzo spokojne istoty, ale kobiety czują tak samo, jak mężczyźni, potrzebują ćwiczeń dla swych zdolności, pola dla swych wysiłków nie mniej niż ich bracia; cierpią, gdy są zbyt skrępowane, cierpią w bezwzględnym zastoju zupełnie tak samo, jak cierpieliby mężczyźni; i ciasnotą umysłu grzeszą ich bardziej uprzywilejowani bracia, którzy twierdzą, że kobiety powinny ograniczyć się do gotowania puddingów, robienia pończoch, grania na fortepianie i haftowania. Bezmyślnością jest potępiać je albo śmiać się z nich, jeżeli starają się robić więcej albo nauczyć więcej, niż zwyczaj wymaga dla ich płci.”

Wieczór autorski w CEM

Premiera książki wydanej przez Biuro Promocji i Kultury Gminy Piaseczno odbędzie się podczas spotkania autorskiego w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie 22 października 2021 roku o godz. 18.00. Podczas spotkania można będzie otrzymać własny egzemplarz książki. Bezpłatne wejściówki na spotkanie w CEM przy ul. Jana Pawła II w Piasecznie dostępne są na stronie internetowej: app.evenea.pl/event/dorotazajac oraz w sekretariacie Biblioteki Głównej.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/576747943656355