„Piaseczno Kobietami Słynące” – premiera książki i spotkanie autorskie

1591
„Piaseczno Kobietami Słynące” – premiera książki i spotkanie autorskie. Na plakacie reklamującym wydarzenie w bibliotece zdjęcie okładki książki.

Gmina Piaseczno wydała książkę Doroty Zając poświęconą znanym kobietom, które działały, mieszkały lub pracowały w Piasecznie. Premiera książki „Piaseczno Kobietami Słynące” nastąpi podczas wieczoru autorskiego w dniu 22 października.

Dorota Zając- z wykształcenia bibliotekoznawca i historyk. Licencjonowany przewodnik turystyczny oraz instruktor krajoznawstwa. Członkini Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii. Autorka publikacji pt. „V rejon „Gątyn” VII Obwodu „Obroża”. Współautorka przewodnika subiektywnego „Tradycja Mazowsza – powiat piaseczyński”, „Nazw miejscowych powiatu piaseczyńskiego – Informator Krajoznawczy”, ,,Kanonu krajoznawczego województwa mazowieckiego” oraz przewodnika turystycznego „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”.

Hołd dla kobiet

Książka, której bohaterkami są między innymi królowe, aktorki, nauczycielki, pisarki i bibliotekarki związane z Piasecznem, powstawała w czasie pandemii.

– Zbieranie materiałów było więc trudne. Rozmówcy niekoniecznie chcieli się spotykać, biblioteki były zamknięte – relacjonuje autorka. Przyznaje też, że konieczność ograniczenia liczby bohaterek była wyzwaniem, ponieważ w toku badań prowadzonych do książki pojawiały się kolejne ciekawe postacie, warte upamiętnienia. Ramy czasowe obejmują okres od końca średniowiecza do współczesności.

– Poniższa książka jest z mojej strony swoistym hołdem dla wszystkich kobiet. Mam na myśli zarówno kobiety walczące z bezprawiem, przemocą czy wykluczeniem społecznym, ale także te, które muszą borykać się ze zwyczajnymi na pozór problemami życia codziennego – pisze we wstępie Dorota Zając.

Oprócz tak oczywistych bohaterek związanych z Piasecznem jak Cecylia Plater-Zyberkówna czy Anna Jagiellonka, w książce pojawiły się m.in. Maria Grzegorzewska czy Jadwiga Smosarska.

Wieczór autorski w CEM

Premiera książki wydanej przez Biuro Promocji i Kultury Gminy Piaseczno odbędzie się podczas spotkania autorskiego w Bibliotece Publicznej w Piasecznie 22 października o godz. 18.00. Podczas spotkania można będzie otrzymać własny egzemplarz książki. Bezpłatne wejściówki na spotkanie w CEM przy ul. Jana Pawła II w Piasecznie dostępne są na stronie internetowej: https://app.evenea.pl/event/dorotazajac/ oraz w sekretariacie Biblioteki Głównej.

Wydarzenie na FB: Piaseczno Kobietami Słynące – spotkanie autorskie z Dorotą Zając