Premiera najnowszej książki autorki z gminy Piaseczno

824

“Naprawdę jaki jesteś” to tytuł najnowszej książki autorki mieszkającej w gminie Piaseczno Agnieszki Walczak-Chojeckiej.

Jest to poruszająca historia człowieka zagubionego między sobą a sobą. Niebezpiecznie wciągająca. Donośny głos w dyskusji na temat tolerancji.

– “Ta książka aż kipi emocjami. Niesie mocne przesłanie. Porusza wciąż aktualny temat tabu. To po prostu trzeba przeczytać!”- Sylwia Winnik – autorka bestsellerowych reportaży.

W czwartek 07 listopada 2019 o godz. 18.00 w Księgarni Świat Książki w Hali Koszyki w
Warszawie odbędzie się promocja najnowszej powieści Agnieszki Walczak-Chojeckiej pt. “Naprawdę jaki jesteś”, na które zapraszają Wydawnictwo Edipresse Książki oraz Księgarnia Świat Książki. Spotkanie poprowadzi Magdalena Knitter. Wstęp wolny.

O książce
Żeby być szczęśliwym, trzeba być sobą. Jednak w jaki sposób Herman ma to osiągnąć, jeśli sam nie potrafi zrozumieć siebie? Stara się żyć tak, jak oczekują tego społeczeństwo i apodyktyczny ojciec. Przynależy do grupy, która wyznaje argumenty siły. Podtrzymuje relację z zakochaną w nim piękną Marią. Tymczasem coraz bardziej czuje się uwięziony we własnym ciele. Starając się sprostać oczekiwaniom innych, zastawia na siebie pułapkę. Prawda, od której stara się uciec, może okazać się dla niego śmiertelna. Czy Herman dostanie szansę na ratunek?
Agnieszka Walczak-Chojecka powieścią „Naprawdę jaki jesteś” dołącza do grupy autorów, którzy nie boją się poruszać tematów trudnych i ważnych społecznie. Najnowszą książką udowadnia, że jest pisarką niezwykle empatyczną, która poczuwa się do odpowiedzialności, aby zabrać głos w kwestii będącej w stanie poróżnić wielu. Swoją opowieść przeniosła w lata 30. XX wieku, kiedy sytuacja osób szukających własnej tożsamości płciowej wydawała się jeszcze trudniejsza niż dziś…
Jej bohater Herman znalazł się w potrzasku. Od lat czuje, że toczy wewnętrzną walkę, jednak cały czas nie potrafi nazwać swoich odczuć. Choć dotychczas postępował zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa, a zwłaszcza apodyktycznego ojca, zaczyna zadawać sobie pytania, czy na pewno tak właśnie chce żyć.

Sytuacja zaczyna się komplikować jeszcze bardziej, kiedy dostaje zadanie, którego głównym obiektem jest jego przyjaciel z czasów szkolnych. Wraz z ponownym pojawieniem się Lucjana, w Hermanie budzą się wspomnienia, które przez lata starał się wyprzeć z pamięci.

W głowie Hermana roi się od sprzecznych oczekiwań, które zdominowały jego życie. Z jednej strony czuje potrzebę personalnej zemsty, na osobie która wykorzystała go w młodości. Z drugiej strony pragnie wykazać się przed kierownictwem organizacji oraz przed ojcem. Z trzeciej zaś czuje konieczność okazania lojalności wobec przyjaciela, który od zawsze był mu bliski, a także wobec zakochanej w nim Marii. Najmocniej jednak boryka się z niemożnością akceptacji tego, kim jest, z niedopasowaniem pomiędzy ciałem a duszą. Szuka dla siebie ratunku, otrzymuje od medyków całkowicie błędne diagnozy, by w końcu znaleźć nieoczekiwane wyzwolenie.

Agnieszka Walczak-Chojecka zabrała głos w debacie na temat tolerancji. W dobie wszechogarniającego nas hejtu jej powieść jest bardzo aktualna i potrzebna. Swojego bohatera wykreowała, opierając się na opowieściach z pierwszej ręki. Od osoby, która musiała stoczyć niełatwą walkę, by czuć się naprawdę szczęśliwa. Dzięki temu historia Hermana przesycona jest emocjami, które towarzyszą osobom walczącym o swoje prawdziwe ja.
Ciekawostką są także wplecione w książkę fakty historyczne, jak choćby te mówiące o pierwszych operacjach korekty płci, które miały miejsce w latach trzydziestych. Mało kto wie, że takiemu zabiegowi, jako pierwsza Polka, poddała się mistrzyni kraju w oszczepie Zofia Smętkówna, po operacji znana jako Witold Smętek. Autorka wspomina o tej postaci w swojej powieści przesyconej malowniczym obrazem dawnej Warszawy. Jak piszą pierwsi, zachwyceni „Naprawdę jaki jesteś” czytelnicy, robi to w sposób subtelny, używając pięknego języka, bez zbędnego patosu. Według nich ta książka to świeży powiew w literaturze.

O autorce

Agnieszka Walczak – Chojecka: Mama uzdolnionej aktorsko nastolatki, żona i zapalona podróżniczka. Od zawsze tworzyła – swój pierwszy wiersz napisała w wieku pięciu lat. Ukończyła Filologię Słowiańską na UW, zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyła się mieszkając prawie pięć lat w Belgradzie. Na wiele lat pochłonęła ją praca w biznesie. Zajmowała najwyższe stanowiska – w tym Dyrektora Marketingu i Doradcy Zarządu, w dużych korporacjach. W połowie 2012 roku zakończyła pracę w firmach i powróciła do twórczości. Owocem tego są powieści: „Dziewczyna z Ajutthai”, „Gdy zakwitną poziomki”, „Włoska symfonia”, trzytomowa „Saga Bałkańska”, „Królowa Gwiazd” oraz najnowsza „Naprawdę jaki jesteś”.