Widok na ul. Kościuszki z lotu ptaka
foto Piotr Michalski

Zmiany na ulicach Piaseczna są elementem analizy urbanistycznej, obejmującej również kontekst kulturowy, środowiskowy, społeczny oraz funkcjonalny i rynkowy. Wiemy, że dzisiejsze i podejmowane w niedalekiej przyszłości decyzje, będą decydować o kształcie naszego miasta przez kolejne dziesięciolecia.

Udało nam się pozyskać do współpracy wysokiej klasy specjalistów – biuro projektowe i konsultingowe MAU, posiadające 25-letnie międzynarodowe doświadczenie w urbanistyce, w tym od 17 lat działające również w Polsce.

– Cieszy nas to tym bardziej, że główny projektant i twórca biura MAU, pan Maciej Mycielski, jest mieszkańcem naszej gminy, więc zna jej specyfikę i problemy z jakimi borykają się mieszkańcy – podkreśla Burmistrz Daniel Putkiewicz. – Mam świadomość, że świat się zmienia i to coraz szybciej, wobec czego podejmując różne decyzje dotyczące zagospodarowania miasta musimy uwzględniać nie tylko szerszy kontekst oddziaływania poszczególnych zmian obecnie, ale również patrzeć w przyszłość.

Biuro projektowe MAU, którego projektanci wspierają urzędników gminy, w swojej praktyce kieruje się zasadami zrównoważonej urbanistyki i zrównoważonego rozwoju.

– Jednym z wielkich wyzwań stojących przed samorządem w związku z rozwojem Piaseczna jest stworzenie spójnej wizji centrum miasta jako silnej i pełnej życia przestrzeni miejskiej, która przyciąga i zatrzymuje na dłużej. Wśród wielu ważnych zagadnień, oprócz wyzwań komunikacyjnych, wielkie znaczenie ma również historyczny aspekt kształtowania struktury miasta, tego, co stanowić może dzisiaj jego kapitał podstawowy oraz konieczność znalezienia równowagi zarówno w sferze zabudowy, jak i oferowanych mieszkańcom usług. W nowej wizji rozwoju śródmieścia Piaseczna, szczególnie w dobie wyzwań klimatycznych, nie może zabraknąć błękitno-zielonej infrastruktury, czyli wzmacniania roli zieleni miejskiej i gospodarowania wodą – podkreśla Maciej Mycielski.

– Jesteśmy w trakcie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla centrum miasta i aby miasto dobrze funkcjonowało, było przyjazne dla mieszkańców, konieczne jest uwzględnienie różnych aspektów, które trzeba dobrze przemyśleć, zaprojektować a następnie konsekwentnie realizować – zaznacza II Wiceburmistrz Robert Widz. – Współpraca z doświadczonymi specjalistami nie tylko daje gwarancję dobrze przemyślanego planu, ale jest również dla naszych urzędników okazją do zyskania wiedzy i umiejętności, z których będziemy korzystać w przyszłości.

Powiązane tematycznie:
Zmiany są nieuniknione ale korzystne

Piaseczno odNowa logo