Rada Muzeum Piaseczna już działa. Trwają też prace nad wystawą

1063
rada muzeum. na zdjęciu trzech męzczyzn i dwie kobiety, siedzą za stołami.
Pierwsze posiedzenie Rady Muzeum przy Muzeum Piaseczna / foto Karolina Tamioła

Powołana w czerwcu 2023 roku Rada Muzeum Piaseczna (w organizacji) odbyła pierwsze posiedzenie. W Muzeum trwają też przygotowania do uruchomienia wystawy stałej.

Rada Miejska w Piasecznie uchwałę w sprawie powołania Rady Muzeum działającej przy Muzeum Piaseczna (w organizacji) podjęła 14 czerwca 2023 r. Oficjalnie akty powołania na kadencję 2023-2026 burmistrz Daniel Putkiewicz wręczył członkom Rady Muzeum w dniu 11 września br. W skład organu weszli: prof. dr hab. Grzegorz Nowik – Zastępca Dyrektora ds. Naukowych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, prof. dr hab. Aleksandra Bernatowicz – Kierownik w Zakładzie Historii Sztuk Plastycznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Jakub Sito – Zakład Historii Sztuk Plastycznych w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, dr Włodzimierz Bagieński – historyk, archiwista, autor książek i wydawnictw o historii Piaseczna, Honorowy Obywatel Piaseczna oraz Iwona Stefaniak – Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Decyzją Rady przewodzić będzie jej prof. Grzegorz Nowik, a funkcję zastępcy będzie pełnić będzie Iwona Stefaniak. Podczas pierwszego posiedzenia Rada podjęła uchwały dotyczące: zatwierdzenia regulaminu rady, pozytywnej oceny działalności Muzeum za rok 2022 oraz pozytywnego zaopiniowania planu działalności na rok 2023.

 

foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Dyrektor Muzeum Violetta Jarząbkowska podczas spaceru studyjnego zapoznała również członków rady z aktualnym stanem prac przy rewitalizacji budynków Starej Plebanii, która będzie główną siedzibą Muzeum oraz Poniatówki, w której będzie działać jedna z jego filii.

Przygotowania do otwarcia wystawy

Muzeum Piaseczna w organizacji intensywnie pracuje nad przygotowaniem wystawy stałej. Wyłoniony został Wykonawca, którego zadaniem jest przygotowanie ekspozycji. Firma Deko-Bau, mająca spore doświadczenie w budowaniu swoistych scenografii muzealnych, zrealizuje wystawę historyczną w odnowionym budynku Starej Plebanii, łącząc cyfrowe rozwiązania z prezentacją historycznych pamiątek, które udało się zgromadzić na potrzeby Muzeum Piaseczna.

muzeum wnętrze. Na zdjeciu remontowane wnętrze i 8 stojących w nim osób.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Jeśli wszystkie prace uda się zrealizować w wyznaczonym terminie, to pierwsza część wystawy stałej, dotycząca okresu od nadania praw miejskich w 1429 roku do końca XIX wieku, zostanie udostępniona zwiedzającym jeszcze w tym roku. Jest na co czekać – na wystawie ma się pojawić wiele lokalnych pamiątek, m.in. skarb monet z Piaseczna.

– Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni odpowiedzią mieszkańców Piaseczna i okolic na nasz apel o przekazywanie pamiątek związanych z dużymi zakładami przemysłowymi działającymi po II wojnie światowej. W wyniku akcji do zbiorów muzeum trafiło m.in. blisko 30 unikatowych dyplomów i fotografii z Zakładów Kineskopów Monochromatycznych „Zelos”, które zostały zlikwidowane jako pierwsze – mówi dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska.

Na potrzeby wystawy stałej prowadzona jest digitalizacja zabytków zgromadzonych w muzeum, a także obiektów pochodzących z innych kolekcji. Mowa o obiektach przechowywanych przez parafię pw. św. Anny i Cech Rzemiosł Różnych w Piasecznie. W drugim z wymienionych miejsc szczególnie reprezentatywne są XVIII-wieczne posrebrzane tabliczki wotywne i sztandary cechowe, a wśród nich najstarszy, pochodzący z roku 1914 – należący do cechu stolarzy.

Systematycznie budowany jest księgozbiór regionalny. Wśród pozyskanych dotychczas publikacji warto wspomnieć o wydawnictwach hrabiny Cecylii Plater-Zyberkówny, książkach kulinarnych związanych z działalnością szkoły chyliczkowskiej oraz opracowaniach o uprawie i hodowli roślin autorstwa pomologa (specjalisty sadownictwa) Bronisława Gałczyńskiego.