Rajd „Na grzyby do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego”

656

Tegoroczny rajd terenowy szlakami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego już za nami. Tym razem tematem przewodnim były grzyby oraz bezpieczne grzybobranie.

Wędrując ścieżkami edukacyjnymi Chojnowskiego Parku, dwie drużyny miały za zadanie zbierać wszystkie napotkane po drodze grzyby – jadalne, niejadalne, trujące oraz te, których nie potrafiliśmy zidentyfikować. Po spacerze w czasie części warsztatowej dr Paweł Staniszewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opowiedział o grzybach, ich biologii, BHP podczas zbierania i jedzenia grzybów oraz uczył  rozpoznawać poszczególne gatunki.

W rajdzie uczestniczyły dwie drużyny, jedna z gminy Piaseczno oraz druga z gminy Konstancin Jeziorna. To dzięki wsparciu finansowemu Gmin udało się rajd przeprowadzić, samorządy ufundowały również upominki edukacyjne dla młodzieży i opiekunów.

Wiedza przekazana podczas warsztatów, przydała się do oceny znalezionych okazów. Każdy mógł na własne oczy zobaczyć muchomora sromotnikowego oraz porównać go z czubajką kanią. Umiejętność rozróżniania tych dwóch gatunków jest szczególnie ważna, gdyż to muchomory sromotnikowe powodują najwięcej poważnych zatruć grzybami w Polsce.

Po części warsztatowej miał miejsce poczęstunek oraz wręczenie upominków dla wszystkich uczestników rajdu.

Więcej informacji na stronie: www.parkiotwock.pl