Rekord zbiórki na renowację zabytkowych nagrobków

1668
Kwesta 2017; źródło: profil na facebooku Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie
Kwesta 2017; źródło: profil na facebooku Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie

W tegorocznej kweście na Cmentarzu Parafialnym oraz na Cmentarzu Komunalnym w Piasecznie wolontariusze zebrali rekordową sumę blisko 18 tys. zł.

Już po raz osiemnasty w dzień Wszystkich Świętych w pobliżu piaseczyńskich nekropolii wolontariusze oraz członkowie Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie kwestowali na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Tym razem dzięki wsparciu osób odwiedzających groby udało się pozyskać rekordową kwotę 17 994,43 zł. Wśród kwestujących nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu, kierownictwa urzędu oraz radnych. – To bardzo cenna inicjatywa. Na ile możemy, staramy się wspierać te działania jako samorząd. A jako mieszkańcy po prostu włączamy się w tę akcję i zbieramy pieniądze do puszek jako wolontariusze – mówi Zdzisław Lis, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Piaseczyński cmentarz parafialny został założony ponad dwieście lat temu, w 1796 roku. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków, a na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych i zapomnianych pomników, które wymagają pilnej renowacji.

Na przestrzeni osiemnastu lat działalności Komitetu udało się odrestaurować szereg pomników na cmentarzu parafialnym, które często są prawdziwymi dziełami sztuki. – Odnowiliśmy między innymi nagrobki Emilii Pomianowskiej, Andrzeja Szymońskiego, Emilii Drews, Seweryna Piekarskiego, Adama Jarzębowskiego i Konstantego Piekarskiego – wylicza Zbigniew Mucha, przewodniczący Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie.

Przewodniczący Mucha zaznacza jednocześnie, że renowacja nagrobków postępowałaby o wiele wolniej, gdyby nie pomoc samorządu Piaseczna. – W bieżącym roku, dzięki wsparciu finansowemu gminy Piaseczno w kwocie ponad 40 tys. zł, uda nam się odnowić pięć zabytkowych nagrobków, w przyszłym roku – kolejne trzy – deklaruje.

W czasie ubiegłorocznej kwesty członkom Komitetu i wolontariuszom udało się uzbierać ponad 12 tys. zł.