Rodzina Bursche w Piasecznie – Tożsamość Piaseczna

843
Rodzina Bursche w Piasecznie - Tożsamość Piaseczna

Centrum Kultury w Piasecznie Dział Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego rozpoczyna cykl spotkań dotyczących dziedzictwa kulturowego Piaseczna pn.: Tożsamość Piaseczna – ludzie, miejsca, wydarzenia.

W niedzielę, 20 stycznia 2019 roku o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z prof. Aleksandrem Bursche oraz Agnieszką Cubałą, podczas którego będzie zaprezentowana rodzina Bursche. Udział bezpłatny. Miejsce: Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie, sala 39. Koordynator cyklu: Monika Gielecińska.

W trakcie spotkania, będzie można poznać historię znanej ewangelickiej rodziny Bursche i jej związków z Piasecznem oraz opowieść o łyżwiarce Annie Bursche – jednej z bohaterek książki Agnieszki Cubały “Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Podczas spotkania możliwość zakupu książek autorstwa Agnieszki Cubały. O rodzinie Bursche opowiadać będzie wnuk Alfreda Bursche prof. dr hab. Aleksander Bursche (kierownik Zakładu Kontaktów Świata Śródziemnomorskiego z Barbaricum w Instytucie Archeologii UW, członek Rady Naukowej Instytutu, członek i wiceprzewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik). Alfred Bursche to znany warszawski adwokat, w latach 20. XX w. zakupił ponad dwuhektarowa działkę, położoną nad brzegiem Jeziorki (obecnie ul. Przesmyckiego). Zbudował na niej modernistyczną podmiejska letnią willę „Choinki”(1929 r.), którą zaprojektował jego brat Teodor, znany ówczesny architekt. Na co dzień Burschowie mieszkali w Warszawie. Swoich przyjaciół i sąsiadów zapraszali do podmiejskiej willi – bywali tutaj malarz Aleksander Świdwiński, Stefan Żeromski…
Po więcej ciekawych historii zapraszamy na spotkanie. 
Obszerną publikację “Rodzina Burschów. Opowieść o polskich ewangelikach” przygotowali prof. Karol Karski i dr Aleksander Łupienko (Wydawnictwo. Augustana, Bielsko-Biała, 2016 r.).

TOŻSAMOŚĆ PIASECZNA. LUDZIE, MIEJSCA, WYDARZENIA… – to cykl spotkań dotyczący dziedzictwa kulturowego Piaseczna. Każde miasto ma swoją tożsamość. Składają się na nią środowisko i jego natura, społeczność, historia, kultura. Podczas cyklu spotkań „Tożsamość Piaseczna” chcemy przybliżać wszystko to, co składa się na wyjątkowy charakter Piaseczna i jego okolicy. To spotkania o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Piaseczna – o ludziach, miejscach, wydarzeniach, zabytkach, historii, tradycji…

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/2251958934816170/