pylon rowerowy Puławska. na zdjęciu pas rowerowy, rowerzystka i pylon.
Pylon rowerowy przy ul. Puławskiej / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Wraz z rozbudową infrastruktury rowerowej, na naszych ulicach przybywa rowerzystów, co bardzo nas cieszy. Mieszkańcy korzystają z dróg rowerowych zarówno rekreacyjnie w weekendy, jak i dojeżdżając do pracy czy szkoły.

Infrastruktura, która zwiększa bezpieczeństwo rowerzystów na drodze, zachęca mieszkańców do korzystania z roweru jako środka transportu.

– Wraz z rozbudową sieci dróg rowerowych w Piasecznie, obserwujemy wzrost liczby rowerzystów na pasach czy ścieżkach rowerowych, co bardzo nas cieszy i potwierdza, że zmiany w mobilności dotyczą również mieszkańców naszej gminy – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

Nasze obserwacje potwierdzają urządzenia liczące rowerzystów poruszających się pasem rowerowym na ulicy Puławskiej. Jak wynika z zebranych danych, średnio przejeżdża nim około 500-600 rowerzystów dziennie! Od kilku dni w okolicach skrzyżowania ulic Puławskiej i Jana Pawła II stoi pylon, na którym wyświetlane są informacje o liczbie rowerzystów zarejestrowanych w danym dniu oraz sumarycznie – ile rowerów przejechało w jego sąsiedztwie od początku roku, przy czym w tym roku system został uruchomiony dopiero 27 lutego 2023 r. Oprócz tego pojawiają się informacje o pogodzie i jakości powietrza. Kolejny pylon ma się pojawić w sąsiedztwie Centrum Edukacyjno-Multimedialnego.

pylon rowerowy. na zdjęciu pylon z informacją o pogodzi ei jakości powietrza, obok pas rowerowy, samochód.
foto Tomasz Pawlak

– Liczymy na to, że te statystyki będą zachętą dla wszystkich do korzystania z tego szybkiego, taniego i ekologicznego środka do przemieszczania się po mieście – mówi wiceburmistrz Robert Widz. – Dla nas są one potwierdzeniem konieczności budowy i poprawy infrastruktury rowerowej w naszym mieście, co sukcesywnie będziemy starali się robić.

Pylon rowerowy - burmistrz obok pylonu pokazuje kciuk do góry.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Liczenie rowerzystów to kolejny element wykorzystania nowoczesnych technik do monitorowania korzystania z miejskiej infrastruktury. Jednym z pierwszych były czujniki monitorujące zajętość miejsc postojowych na miejskich parkingach. Nasze rozwiązania cyfrowe są doceniane przez specjalistów i samorząd otrzymuje nagrody w prestiżowych konkursach, m.in. Smart City Poland Award czy Samorządowy Lider Cyfryzacji.

Logo rowerowe Piaseczno