Rozstrzygniecie konkursu „NISKA EMISJA”

1655

Wystawa nagrodzonych prac odbyła się 25 czerwca 2017 r. na Rynku Miejskim w Piasecznie podczas „Dnia energii i recyklingu” i cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku.

Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno we współpracy z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych wiosną b.r. zorganizował konkurs „NISKA EMISJA”, którego zadaniem było poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży o zjawisku niskiej emisji, w tym w szczególności o jego źródłach, skutkach dla zdrowia oraz sposobach przeciwdziałania. W celu wykonania zadań konkursowych wychowankowie piaseczyńskich placówek oświatowych musieli wykazać się wiadomościami na temat m.in. podziału paliw służących ogrzewaniu budynków na szkodliwe i przyjazne dla środowiska, znaczenia drzew, krzewów i roślin zielnych jako filtratorów powietrza i producentów tlenu oraz tzw. carpoolingu, czyli korzystania z jednego samochodu zamiast kilku np. podczas dojazdów do pracy.

Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I – III szkół podstawowych przygotowali wykonane różnymi technikami prace plastyczne (malowanki, wyklejanki, wycinanki, kolaże) związane z tematyką konkursu, natomiast zadaniem uczniów klas IV – VI szkół podstawowych było zbudowanie makiety „szczęśliwego zielonego osiedla”, czyli takiego, gdzie nie występuje niska emisja. Wystawa nagrodzonych prac odbyła się 25 czerwca 2017 r. na Rynku Miejskim w Piasecznie podczas „Dnia energii i recyklingu” i cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku. Mieszkańcy gminy z podziwem oglądali kolorowe prace plastyczne oraz kunsztownie wykonane makiety. Dachówka z patyczków po lodach, huśtawka z wykałaczek, ogrodzenie ze słomek do picia napojów, pnie drzew ze spinaczy od bielizny a pojemniki na odpady z opakowań po tic-tacach – pomysłowość młodzieży niejednokrotnie zadziwiła dorosłych!

Powszechnie wiadomo, że aby skutecznie przekazać komuś wiedzę najpierw samemu trzeba zgłębić zagadnienie, a następnie solidnie się do nauczania przygotować. Tak właśnie postąpili gimnazjaliści, którzy w ramach konkursu wcielili się w nauczycieli i na podstawie samodzielnie opracowanego scenariusza lekcji oraz dodatkowych materiałów edukacyjnych przeprowadzili w przedszkolach zajęcia na temat niskiej emisji. Następnie relacje z lekcji uczniowie gimnazjów zaprezentowali w formie prezentacji multimedialnej podczas tegorocznego „V Młodzieżowego Forum Ekologicznego”  zorganizowanego 19 maja przez Gimnazjum nr 1 w Piasecznie pod hasłem „Ekologia – nauka, w której wszystko się łączy”. Gimnazjaliści bardzo profesjonalnie potraktowali zadanie konkursowe i włożyli wiele wysiłku zarówno w opracowanie scenariusza zajęć jaki i dodatkowych materiałów. Młodzież wykazała duże zaangażowanie, nowatorskie podejście oraz niezwykłe w tak młodym wieku umiejętności dydaktyczne. Podczas prowadzonych z przedszkolakami lekcji niejednokrotnie gimnazjaliści wykorzystywali samodzielnie zaprojektowane kostiumy, makiety i plansze. Lekcje wzbogacane były piosenkami, grami i zabawami, dzięki czemu zarówno „uczniowie” jak i „nauczyciele” edukując sami doskonale się bawili.

Wręczenie nagród przyznanych w konkursie „NISKA EMISJA” nastąpiło 25 czerwca 2017 r. Nagrody przyznano w czterech kategoriach wiekowych. W kategorii „przedszkola” równorzędne miejsce przyznano trzem placówkom przedszkolnym: Przedszkolu nr 2, Przedszkolu nr 3 i Przedszkolu nr 10, które otrzymały zestaw zabawek dla dzieci: stragan z warzywami i owocami oraz mini-golf. Upominki przygotowano także dla wszystkich przedszkolaków, których prace zgłoszono do gminnego etapu konkursu. Przedstawicielami Przedszkola nr 2 byli: Gabriela Szeliga, Blanka Bielecka i Filip Piotrkowicz, Przedszkola nr 3: Małgorzata Orepuk, Kacper Orliński, Aleksander Samojedny i Alicja Zalewska, a Przedszkola nr 10: Joanna Socha, Gabriela Araj i Amelia Nosek. Dzieci otrzymały klocki wafle „Gospodarstwo domowe”, książeczkę z naklejkami „Świat zwierząt” oraz eko – zestawy do rysowania. W kategorii „szkoły podstawowe, klasy I – III” pierwsze miejsce zdobyła Zofia Stachurska ze Szkoły Podstawowej w Głoskowie, drugie Michalina Augustyniak ze Szkoły Podstawowej w Józefosławiu. Trzeciego miejsca nie przyznano, natomiast wyróżniono pracę Heleny Beczek ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu Górnym. Dziewczynki otrzymały klocki lego, książeczkę z naklejkami „Świat zwierząt”, kredki bambino oraz eko – zestawy do rysowania. Uczniów szkół podstawowych klas IV – VI oraz gimnazjów nagrodzono kartami upominkowymi do wykorzystania w jednej z popularnych sieci księgarń i wydawnictw muzycznych. W kategorii „szkoły podstawowe, klasy IV – VI” przyznano następujące miejsca:

  1. Amelia Bosko i Magdalena Mojkowska, S.P. w Jazgarzewie
  2. Jan Kurowski i Robert Nowak, S.P. w Złotokłosie
  3. Hanna Walentynowicz i Aleksandra Czadysz, S.P. w Głoskowie

Wyróżnienie: Adrian Kamiński, S.P. w Zalesiu Górnym

W kategorii „gimnazja” przyznano następujące miejsca:

  1. Karolina Baran, Zofia Chmielewska, Julia Woińska, Gimnazjum w Jazgarzewie
  2. Bogumiła Rajewska, Klara Paprocka, Patryk Wawrzyniak, Gimnazjum nr 2 w Piasecznie
  3. Aleksandra Gałan, Julia Pawłowska, Jakub Bartosiewicz, Gimnazjum nr 1 w Piasecznie

Fundatorem nagród była gmina Piaseczno.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszego aktywnego uczestnictwa w organizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno konkursach i inicjatywach ekologicznych.

Autorów prac plastycznych oraz makiet prosimy o ich odbiór do 29 września 2017 r. (prace można odebrać od wtorku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 oraz w poniedziałki w godzinach 8:00 – 18:00 w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, ul. Wojska Polskiego 54, 05 – 500 Piaseczno).