Rowerem po Górkach Szymona i Zalesiu Górnym
Rowerem po Górkach Szymona i Zalesiu Górnym

Z przyjemnością prezentujemy pierwsze na terenie gminy Piaseczno Questy rowerowe autorstwa Małgorzaty Siuty i Przemysława Maciejczyka.

Questy zostały opracowane w związku z konkursem ogłoszonym przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, którego laureatami zostali autorzy prezentowanych Questów. W związku z wysoką wartością merytoryczną zdecydowano o wydaniu nagrodzonych prac konkursowych, dzięki czemu możemy dziś w niebanalny sposób odkrywać najciekawsze zakątki Górek Szymona oraz Zalesia Górnego.

Quest po Górkach Szymona rozpoczyna się i kończy na stacjach piaseczyńskiego roweru miejskiego, co pozwala na udział w rowerowej wycieczce także osobom nieposiadającym własnego jednośladu. Rozwiązując Quest zarówno mieszkańcy, jak i turyści mają okazję zapoznać się ze światem roślin i zwierząt występujących w tym przepięknym zakątku gminy Piaseczno, co pozwoli na zrozumienie i docenienie jego walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Quest porusza również często zapominanie wydarzenia związane z historią tego wyjątkowego miejsca.

Po położonym w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego Zalesiu Górnym poprowadzi rowerzystów kolejny z wydanych Questów. Na szlaku uczestnicy zabawy napotkają liczne obiekty kultury i historii. Quest dostarczy także wielu ciekawych informacji z zakresu lokalnego środowiska przyrodniczego. Trasa wycieczki wiedzie uczęszczanymi ulicami, dlatego podczas jego rozwiązywania kilkukrotnie przypominane są zasady bezpieczeństwa na drodze.

W celu odbycia wycieczki niepotrzebne są przewodniki ani plany odwiedzanych miejsc, bowiem Questy zawierają poglądowe mapki oraz wskazówki pozwalające na łatwą orientację w terenie. Szacunkowy czas przejazdu opisanych tras wynosi około godziny, dzięki czemu oba Questy stanowią ciekawą propozycję spędzenia wolnego czasu zarówno dla uczestników zabawy podróżujących samotnie, w towarzystwie innych osób dorosłych, jak i dla rodzin z małymi dziećmi. W związku z długością tras wynoszącą około 4 km osoby dysponujące większą ilością czasu mogą obie trasy przejść na pieszo.

Mamy nadzieję, że Questy uwrażliwią mieszkańców gminy Piaseczno oraz turystów na piękno krajobrazu, zmotywują do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz odkrywania, poznawania i dzielenia się informacjami na temat przyrody i historii miejsc wartych uwagi. Ufamy, że zainteresowana przyrodą, historią i kulturą lokalna społeczność, jak również odwiedzający gminę Piaseczno goście odkryją możliwości spędzania wolnego czasu w sposób przyjazny dla środowiska, co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska np. przez korzystanie z roweru jako ekologicznej formy przemieszczania się.

Ociągająca się w tym roku wiosna puka do naszych drzwi bardzo nieśmiało. Nie zwlekajmy dłużej i sami sprowokujmy ją do przyjścia, poszukując jej zwiastunów na Górkach Szymona, w Zalesiu Górnym lub w innych uroczych zakątkach naszych Małych Ojczyzn. Do zobaczenia na szlaku!

Quest Rowerem po Górkach Szymona

POBIERZ:
Quest Rowerem po Górkach Szymona (pdf, 1 434 KB)

Quest Rowerowe zwiedzanie Zalesia Górnego

POBIERZ:
Quest Rowerowe zwiedzanie Zalesia Górnego (pdf, 643 KB)

Zainteresowanych innymi questami z terenu Gminy Piaseczno i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego zapraszamy do zapoznania się z szerszą ofertą, dostępną w artykule: Questy na terenie Piaseczna i okolic.