Rusza 7. sezon Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego

929
rower miejski
Stacja Rowerowa Centrum / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

W siódmym sezonie miłośnicy dwóch kółek będą mogli korzystać już z siedmiu stacji Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego. System będzie kompatybilny z Warszawskim Rowerem Publicznym.

Podobnie jak w latach ubiegłych z miejskich rowerów będzie można korzystać od 1 marca do 30 listopada 2024 r. Do sześciu dotychczasowych stacji: Dworzec PKP (ul. Dworcowa), Centrum (obok sądu przy ul. Kościuszki), Stadion Miejski (ul. 1 Maja), Górki Szymona (aleja Brzóz), Józefosław (róg ul. Cyraneczki i Julianowskiej) oraz Słowicza (róg ulic Jarząbka i Żytniej) w tym sezonie dołączy kolejna – Stacja Kamionka, na rogu ulic Północnej i Głównej obok Szkoły Podstawowej nr 3. Nowa stacja i zakupione 4 rowery to realizacja jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego Gminy Piaseczno.

stacja kamionka
Stacja w Kamionce / foto Tomasz Pawlak

Podobnie jak w roku ubiegłym korzystać będziemy z rowerów IV generacji wypożyczanych z wykorzystaniem aplikacji. Nadal jednak będzie można je wypożyczać i zwracać tylko w sąsiedztwie istniejących stacji. Nie ma jedynie obowiązku wpinania roweru do stojaka, można go pozostawić na własnej stopce. Wypożyczenia i zwroty będą następowały poprzez wybranie odpowiedniej opcji w aplikacji i otwarcie/zamknięcie blokady O-lock zamontowanej na tylnym kole roweru. Blokada ułatwi też korzystanie z przerwy podczas wypożyczenia roweru.

Szczegółowe informacje o zasadach wypożyczeń dostępne są w regulaminie na stronie www.piaseczynskirower.pl.

Piaseczyński Rower Miejski będzie kompatybilny z Warszawskim Rowerem Publicznym, czyli rowery pożyczone w Piasecznie będzie można zwracać w Warszawie i odwrotnie. W ubiegłym roku, z powodów formalnych uruchomienie kompatybilności obu systemów znacząco się przeciągało (dokumentacja ze strony Gminy Piaseczno została przekazana w terminie), utrudniając przez pierwsze miesiące korzystanie z przejazdów rowerowych w drodze do pracy czy szkoły do Warszawy. Znalazło to odzwierciedlenie w mniejszej niż w 2022 roku liczbie wypożyczeń oraz przejechanych łącznie kilometrów. W 2023 roku użytkownicy PRM przejechali łącznie 24 030 km. Rowery na naszych stacjach były wypożyczane 10 102 razy a zwracane 10 198 razy. Najpopularniejszą stacją była ta przy dworcu PKP, skąd najczęściej rowerzyści dojeżdżali do stacji Słowicza.

Piaseczno rowerowe logo