Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. Na zdjęciu miejsca postojowe w sąsiedztwie Ratusza i kościoła św. Anny.
Strefa Płatnego Parkowania obejmie również miejsca postojowe w sąsiedztwie kościoła św. Anny i Ratusza foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania ułatwi znalezienie wolnego miejsca postojowego w centrum miasta. Parkomaty pojawiły się na ulicach Puławskiej, Kilińskiego, Sierakowskiego i Warszawskiej oraz przy placu Piłsudskiego. Gmina wyznaczyła też nowe bezpłatne miejsca postojowe na ul. Zgoda.

W ostatnich tygodniach zmienia się organizacja ruchu w centrum Piaseczna. Ma to związek przede wszystkim z realizacją nowej infrastruktury rowerowej na głównych ulicach miasta. Kontynuowana jest też realizacja uchwały o objęciu wskazanych w niej ulic Strefą Płatnego Parkowania (SPP).

– Jak pokazuje obserwacja ulic, w których strefa już działa, dostępność miejsc postojowych dla mieszkańców, którzy chcą załatwić swoje sprawy w urzędzie, zrobić zakupy czy spotkać się ze znajomymi w kawiarni, znacznie wzrosła – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – Zależy nam na tym, by miasto było dostępne również dla osób, które potrzebują dojechać do centrum na krótki czas. Liczba dostępnych w centrum miejsc jest ograniczona, dlatego aby zwiększyć ich rotację, razem z radnymi podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu odpłatności za postój na określonych ulicach czy parkingach – dodaje burmistrz.

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. Na zdjęciu fragment ulicy Puławskiej oraz parkomat.
Na początku września SPP zaczęła działać na ul. Puławskiej / foto: Marcin Borkowski

Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby Gmina zapewniła wszystkim chętnym bezpłatne miejsca parkingowe, najlepiej w miejscu zamieszkania lub w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, do którego ktoś się wybiera: sklepu, urzędu, restauracji itd. Takiej możliwości jednak nie ma i nie będzie.

Zaparkować będzie łatwiej

Liczba miejsc jest zawsze w jakiś sposób ograniczona, wobec tego szukamy rozwiązań, które pozwalają optymalnie je wykorzystać. Przed wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania na ulicy Kościuszki, przy Skwerze Kisiela czy ulicy Szkolnej, znalezienie wolnego miejsca było praktycznie niemożliwe. Teraz bez problemu zaparkujemy w sąsiedztwie urzędu, sklepów, bazarku, cmentarza parafialnego czy poczty.

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania
W miejscach, w których SPP już funkcjonuje, znalezienie miejsca postojowego nie stanowi problemu / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

– Czy lepiej zapłacić kilka złotych i znaleźć miejsce do parkowania czy krążyć po mieście i szukać bezpłatnego miejsca? Do tego pierwsze 45 minut jest bezpłatne, co jest ewenementem w skali kraju. Jeśli potrzebujemy więcej czasu – opłaty nadal są niewysokie – podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. Na zdjęciu fragment ul. Kilińskiegoz wyznaczonymi miejscami postojowymi oraz zasłoniętym folią znakiem drogowym - początek parkingu.
SPP będzie obowiązywać w ciągu ulic Kilińskiego, Sierakowskiego i Warszawskiej od ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Młynarską / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Zgodnie z uchwałą, przyjętą przez Radę Miejską przed ponad rokiem, konsekwentnie rozszerzamy Strefę Płatnego Parkowania o kolejne ulice. Parkomaty pojawiły się po przebudowie na ul. Puławskiej, następnie zostały zainstalowane w ciągu ulic Kilińskiego, Sierakowskiego i Warszawskiej. Strefą zostaną objęte również miejsca należące do pasa drogowego na skwerze między ulicami Kilińskiego, Nadarzyńską i Kościuszki oraz przy placu Piłsudskiego obok ratusza i kościoła św. Anny.

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. Na zdjęciu plac między ulicami Kościuszki, Nadarzyńską i Kilińskiego z parkujacymi samochodami.
SPP obejmuje również plac między ulicami Kościuszki, Nadarzyńską i Kilińskiego / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Odpłatność za postój obowiązuje na razie tylko na przebudowanym fragmencie ul. Puławskiej. W pozostałych miejscach zacznie obowiązywać po wykonaniu pełnego oznakowania pionowego i poziomego oraz zainstalowaniu wszystkich parkomatów. Przewidywany termin uruchomienia parkomatów to 4 października 2022 r. Wraz z wprowadzeniem SPP na nowych ulicach Gmina wyznaczyła kilkanaście nowych bezpłatnych miejsc postojowych na ul. Zgoda.

Miejsca dla mieszkańców i pracowników

W gronie osób niezadowolonych z wprowadzenia opłat za parkowanie w pasie drogowym są m.in. osoby mieszkające w sąsiedztwie SPP. Mieszkańcy mogą wykupić roczny abonament za kwotę 120 zł, czyli 10 zł miesięcznie.

– Należy też pamiętać, że Gmina nie ma obowiązku zapewnić miejsca postojowego dla każdego mieszkańca. Byłoby to również niesprawiedliwe wobec osób, które wykupują miejsca postojowe lub wynajmują je komercyjnie – zauważa wiceburmistrz. – Poza tym po godzinie 18.00 zarówno w SPP, jak i na Miejskich Parkingach Płatnych (MPP) będzie można parkować bezpłatnie.

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania
Po rozszerzeniu SPP za postój zapłacimy m.in. na ul. Warszawskiej / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Jest jeszcze trzecia grupa interesariuszy – to pracownicy korzystający z miejsc postojowych na czas pracy w centrum. Również oni są niezadowoleni z nowych rozwiązań, dotąd bowiem mogli zostawić samochód bezpłatnie na czas swojej pracy. W większości miast, zarówno tych dużych jak i mniejszych, za wygodę parkowania w pobliżu pracy trzeba zapłacić – albo robi to pracodawca, zapewniając swoim pracownikom miejsce parkingowe w garażu podziemnym swojego biura, albo płaci za to pracownik – opłacając miejsce w strefie płatnego parkowania lub na płatnych parkingach, o ile są dostępne.

Rusza rozszerzona Strefa Płatnego Parkowania. Grafika prezentująca lokalizację parkingów wraz z liczbą dostępnych miejsc parkingowych.– I dlatego na parkingach publicznych w centrum Piaseczna również wprowadzamy opłaty, dając jednocześnie możliwości wykupienia biletu całodniowego, tygodniowego lub miesięcznego. Ale jest wybór. W okolicy, w promieniu 500 m od placu Piłsudskiego, jest wciąż sporo bezpłatnych miejsc parkingowych. Można takie miejsce znaleźć i przejść kilkaset metrów – podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.

W całej Strefie Płatnego Parkowania postój do 45 minut będzie bezpłatny. Konieczne jest jednak pobranie biletu bezpłatnego i umieszczenie go w widocznym miejscu za szybą samochodu. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 2,50 zł, za drugą godzinę 3 zł, za trzecią 3,5 zł, a za czwartą i każdą kolejną po 2,5 zł. Płatne parkowanie w ramach SPP działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00.

Zapłacimy też za postój na parkingach w centrum

W najbliższych tygodniach zostaną również uruchomione Miejskie Parkingi Płatne (MPP). Podczas ostatniej sesji Rada Miejska podjęła decyzję o skróceniu godzin, w których za postój na nich trzeba będzie płacić. Na MPP podobnie jak w SPP za parkowanie zapłacimy w godzinach 8.00-18.00. Zmiana dotyczy też wprowadzenia możliwości skorzystania z nieodpłatnych 45 minut postoju również na miejskich parkingach płatnych. O szczegółowych zasadach, w tym możliwości wykupienia abonamentów i terminach uruchomienia MPP, poinformujemy mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem w kolejnym komunikacie.