Samodzielne matki sportretowane przez stypendystkę Burmistrza Joannę Rogalę. Na zdjęciu ściana galerii ze zdjęciami kobiet.
foto: Archiwum prywatne Joanny Rogali

W nowo otwartej Galerii za Rogiem można oglądać prace fotograficzne Joanny Rogali. Projekt “MOJE” został zrealizowany w ramach stypendium twórczego Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Znana fotografka Joanna Rogala otrzymała stypendium twórcze Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno na 2021 rok. W ramach stypendium w okresie od maja do grudnia 2021 roku artystka zrealizowała projekt fotograficzny “MOJE”.

Samodzielne matki sportretowane przez stypendystkę Burmistrza Joannę Rogalę. na zdjęciu Joanna Rogala, wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, Hubert Gieleciński, dyrektor Centrum Kultury Magdalena Gawrych.
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

– Według założeń, jego bohaterami mieli być rodzice, którzy samodzielnie wychowali lub wychowują swoje dzieci. Ostatecznie sportretowałam dwanaście kobiet – mówi Joanna Rogala. Skąd taki pomysł na projekt fotograficzny? Okazuje się, że pomysł jest kolejnym krokiem po projektach, które niegdyś realizowała w domach samotnej matki. Z każdą z bohaterek swojego portretu fotografka wcześniej spotkała się, by porozmawiać o jej życiu, pasjach, zainteresowaniach, doświadczeniach.

Samodzielne matki sportretowane przez stypendystkę Burmistrza Joannę Rogalę. na zdjęciu artystka.
foto: Archiwum prywatne Joanna Rogala

– Ja tylko wydobyłam i pokazałam to, co te kobiety mają w sobie. Są piękne, silne i niezwykłe. Ten projekt to była jedna z najpiękniejszych podróży w moim życiu – powiedziała podczas wernisażu Joanna Rogala.

Tak sama napisała o wystawie:

“dzisiaj wierzę, że wszystko ma swój czas i swoje przeznaczenie

ludzie, których drogi krzyżują się w jakimś miejscu

i ci, których życie poprowadziło w zupełnie innym kierunku

dzisiaj piszę o czułości,

którą zobaczyłam w jasnym spojrzeniu i spokojnym uśmiechu

dzisiaj dzielę się obrazami,

które istniały, zanim się stały nimi

moje fotografie to opowieści o marzeniach wyszeptanych cicho

opowieści o miłości, która nie podlega upływowi czasu

i o zapachu owoców ze starej jabłoni

moje fotografie to pochylenie się nad tym, co naprawdę istotne i prawdziwe

opowieści o sile, dzięki której można wszystko

i o nadziejach wplecionych we włosy rozjaśnione słońcem

moje fotografie to opowieści o chwili,

w której zakochałam się w pięknym i dobrym człowieku”

Samodzielne matki sportretowane przez stypendystkę Burmistrza Joannę Rogalę. Na zdjęciu Joanna Rogala z bohaterka jednego z portretów.
Na wernisażu pojawiły się również bohaterki zdjęć Joanny Rogali / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

– Zdjęcia były gotowe. Oglądaliśmy je z Joanną i po raz kolejny zastanawialiśmy się, czy na wystawie powinny im towarzyszyć dodatkowe informacje. Poprosiłem, aby spytała swoje bohaterki, jakie były ich pierwsze myśli i emocje po zobaczeniu się na tych fotografiach mówi Hubert Gieleciński, kurator wystawy.  – I dowiedzieliśmy się między innymi, że:

To trzeba poczuć…tego nie da się opisać, pozytywne wibracje wystrzeliły w kosmos
Magia.
W życiu nie patrzyłam na siebie z takim zachwytem, czułością i… Miłością

Jestem piękna jak nigdy! Popłakałam się… Czuję spokój na tych zdjęciach. Są piękne. Idę oglądać znowu.

To ja! Piękne. I to wrażenie, że to ja – w jakiejś całości, spojrzeniu przez warstwy, konteksty, a jednocześnie po prostu. Przeprzeprzepiękne!

Piękne jest. Naprawdę.
Mówiłam, że modelka ze mnie żadna i aparat mnie nie lubi.
Za to Ty jesteś mega zdolna i ładnie wyszło.

Ja mogę takie sesje z Tobą codziennie robić. Patrzę na te zdjęcia i mam uśmiech na twarzy, a to w życiu bardzo ważne. Oczy się śmieją i dusza raduje. Oby takich chwil w życiu jak najwięcej. To jak wizyta u psychologa, a nawet coś lepszego.

 Może to nie zabrzmi skromnie, ale nie mogę się napatrzeć… Niewątpliwie są to moje najładniejsze zdjęcia. Pierwsze co mi się nasuwa to naturalność, nastrojowość, delikatność i nostalgiczność. Dziękuję.

– A ja wtedy pomyślałem, że niewiele mogę dodać, bo prawie wszystko zostało powiedziane. To prawda – zdjęcia są bardzo dobre. Joanna zajęła się tematem z dużą czułością. Zarówno komponując kadry i jak i budując relacje z modelkami. Zadziałało i wyszło świetnie – podsumowuje Hubert Gieleciński.

Samodzielne matki sportretowane przez stypendystkę Burmistrza Joannę Rogalę. na zdjęciu Joanna Rogala oraz wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.
Artystce pogratulowała pięknego projektu wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Wystawę zdjęć można obejrzeć w nowo otwartej Galerii za Rogiem, wejście do której znajduje się z boku Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49. Do końca stycznia 2022 r. wystawę można oglądać w każdą środę w godzinach 18.00-20.00. Osoby, które chciałyby obejrzeć wystawę w innym terminie prosimy o kontakt mailowy na adres: wystawy@kulturalni.pl.